Wizualizacja Atrium Felicity
Wizualizacja Atrium Felicity, Atrium

Jeszcze niedawno województwo lubelskie było pomijane przez inwestorów, ale zmienia się to bardzo dynamicznie. Po nasyceniu powierzchnią handlową obszarów dużych miast przyszła pora na  mniejsze ośrodki takie jak Lublin, Zamość, Biała Podlaska i Chełm.

Inwestujący na tych terenach liczą na handel transgraniczny z Ukrainą i Białorusią. Dowodem na zainteresowanie Lublinem najemców jest wskaźnik powierzchni niewynajętej, który kształtuje się w tym mieście na poziomie 1 proc. – to najmniejsza wartość w miastach o liczbie mieszkańców pomiędzy 200 a 400 tys.

Największe centrum handlowe w Polsce Wschodniej buduje obecnie w Lublinie Inter Ikea Centre Polska. Obiekt będzie miał ponad 80 tys. mkw. GLA, z czego galeria ponad 51 tysięcy. Operatorem spożywczym będzie Tesco Extra o powierzchni 11 tys. mkw. W centrum znajdą się także wszystkie brandy grupy LPP. Wśród najemców znajdzie się także Smyk w formacie megastore. Ta inwestycja jest kolejnym dowodem na istnienie inwestycyjnego boomu w tym regionie Polski.

– Gdy ponad pięć lat temu Lublin otworzył się na inwestorów, kilku z nich zaczęło snuć plany inwestycji. Ale wtedy właśnie rozpoczął się kryzys i około roku 2009 ich optymizm uległ wyhamowaniu. Sytuacja skłaniała do ostrożności. Wstrzymano realizacje kilku projektów. Dziś część z nich ruszyła. Lublin jest oceniany jako miasto z potencjałem – mówi Ewa Teodorczyk, Development Manager Inter Ikea Centre Polska SA.

W Lublinie trwa także budowa centrum handlowo-rozrywkowego Tarasy Zamkowe, którego inwestorem jest Immofinanz Group. Centrum powstanie w samym sercu Lublina, pomiędzy Alejami Unii Lubelskiej i Tysiąclecia. Na 38 tys. mkw. powierzchni handlowej znajdzie się 150 lokali handlowo-usługowych – w tym kawiarni, restauracji i obiektów o charakterze rozrywkowym. Trzypoziomowy parking podziemny pomieści 1,4 tys. miejsc postojowych. Znajdzie się tam także miejsce na supermarket o powierzchni 2 tys. mkw. Otwarcie Tarasów Zamkowych planowane jest na jesień 2014 roku. Całkowity koszt inwestycji to około 480 mln zł.

W Lublinie CBRE komercjalizuje dla inwestora, którym jest ADV Porr. centrum wyprzedażowe Outlet, które ma ruszyć w pierwszym kwartale 2014 roku. Ttrwa także budowa CH Atrium Felicity, którego otwarcie nastąpi na początku 2014 roku. Na powierzchni najmu 75 tys. mkw. znajdzie się 125 sklepów i punktów usługowych. Wśród najemców są m.in. Auchan i Leroy Merlin.

Firma Womak w centrum Lublina wybuduje Galerię Rynek, w której klienci będą mogli skorzystać z oferty około 50 najemców.

W Białej Podlaskiej Biuro Prawno-Finansowe Inwestor realizuje rozbudowę CH Rywal. Rozbudowa ma polegać na stworzeniu nowej części istniejącego od 2008 roku obiektu. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w maju 2013 roku, a otwarcie obiektu zaplanowano na pierwszy kwartał  roku następnego. Nowy obiekt zwiększy powierzchnię centrum do 25 tys. mkw. Przewidziany jest dodatkowy parking na 168 miejsc ( łącznie będzie ich 268). Poziom komercjalizacji CH Rywal jest bliski 100 proc.

Miastami wschodniej Polski zainteresowana jest także firma Katharsis Development, która centrum handlowe pod nazwą HopStop planuje otworzyć w Zamościu, gdzie nasycenie powierzchnią handlową to 794 mkw./1000 mieszkańców.

W planach TREI Real Estate znajduje się budowa parku handlowego przy ulicy 3-go Maja w Chełmie. Planowany termin otwarcia parku handlowego Vendo Park Chełm to wiosna 2014 roku. Obiekt będzie posiadał około 5,5 tys. mkw. powierzchni najmu. Projekt jest przygotowany we współpracy z firmą Vertano Real Estate, w tym również w zakresie komercjalizacji.