Visualization of Galeria Katowicka

Górny Śląsk jest drugim pod względem wielkości rynkiem nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce. Dzięki stosunkowo niskiemu wskaźnikowi powierzchni niewynajętej posiada bardzo duży potencjał, który został dostrzeżony przez deweloperów.

Analizując pod kątem powierzchni handlowej miasta województwa śląskiego należy uwzględnić specyficzną sytuację tego rynku wynikającą z wzajemnego powiązania ponad 20 miast położonych blisko siebie i tworzących tzw. konurbację górnośląską zamieszkałą przez ponad 2,2 mln ludzi ( dot. m.in. takich miast jak Bytom, Katowice, Chorzów, Gliwice, Jaworzno, Tychy, Sosnowiec ).

Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni handlowej wynosi około 945 tys. mkw. Dzięki stosunkowo niskiemu wskaźnikowi powierzchni niewynajętej (2 proc.) oraz współczynnikowi nasycenia na poziomie ok. 430 mkw./1 tys. mieszkańców, obszar Górnego Śląska posiada bardzo duży potencjał, który został dostrzeżony przez deweloperów.

Na liście największych obiektów handlowych województwa śląskiego znajdziemy m.in. takie centra handlowe jak Silesia City Center, CH 3 Stawy, Plejada Sosnowiec, CH Platan w Zabrzu, CH Forum Gliwice, Agora Bytom, CH Sfera w Bielsku-Białej,

Do najważniejszych wydarzeń ostatnich kilku miesięcy należy otwarcie w marcu 2013 roku CH Europa Centralna w Gliwicach należącego do spółki Helical Poland. Obiekt ma  ponad 67 tys. mkw. powierzchni i jest jednym z największych tego typu obiektów komercyjnych w Polsce. Łączy w sobie cechy galerii handlowej i parku handlowego.

Lista powstających i planowanych w województwie śląskim obiektów handlowych jest bardzo długa. Najważniejsze inwestycje to realizowana przez spółkę Neinver Galeria Katowicka, która będzie miała 53 tys. mkw. powierzchni handlowej i 250 sklepów i punktów handlowo-usługowych. Otwarcie obiektu zaplanowano na wrzesień 2013 roku.

W planach jest także modernizacja znajdującego się w śródmieściu Katowic centrum handlowego Supersam. W maju 2013 roku Griffin Group nabył ten obiekt od Centrum Development & Investments i planuje w 2015 roku oddać do użytku ok. 21 tys. mkw. nowej powierzchni najmu.

Gemini Holdings zamierza zrealizować dwie inwestycje w regionie śląskim. Pierwsza to trwająca rozbudowa Gemini Park Bielsko-Biała, a druga to budowa nowego obiektu Gemini Park Tychy. Obecnie Gemini Park Bielsko-Biała ma ponad 80 sklepów usytuowanych na 27,5 tys. mkw. Po rozbudowie, której zakończenie zaplanowano na listopad 2013 roku, obiekt będzie dysponował jedną z największych powierzchni w regionie – 45 tys. mkw., a grono najemców powiększy się o kolejne 70 lokali z branży modowej. Inwestycja w Tychach obejmuje z kolei budowę w ciągu najbliższych trzech lat centrum handlowego o powierzchni najmu blisko 50 tys. Rozpoczęcie budowy planowane jest na wiosnę 2014 r.

W dalszej perspektywie plany budowy centrów handlowych mają także tacy inwestorzy jak P.A. Nova i Echo Investment. W ubiegłym roku spółka Echo Investment zapowiadała budowę centrum handlowego w Katowicach. Obiekt o powierzchni ok. 45 tys. mkw. GLA miałby być gotowy w 2015 roku. Z kolei Galeria Galena, inwestycja firmy P.A. Nova, ma powstać w Jaworznie. Dwukondygnacyjna galeria o łącznej powierzchni najmu blisko 42 tys. mkw. pomieści około 130 sklepów i punktów usługowych. Planowany termin otwarcia Galerii Galena to 2015 rok.

Planowane i realizowane na Śląsku projekty będzie można zobaczyć na Shopping Center Forum, które odbędzie się 18-19 września 2013 roku w Warszawie.