Galeria Malta
Galeria Malta

Poznańska Galeria Malta ubiega się o nadanie prestiżowego certyfikatu BREEAM IN USE. Specjalni audytorzy zbadają, czy sposób zarządzania budynkiem galerii sprzyja środowisku, a potrzebne surowce czy urządzenia są wykorzystywane w sposób racjonalny.

Galeria Malta dołączy do nielicznego grona galerii handlowych w Polsce, mających certyfikat zielonego budownictwa. Pierwszym tego rodzaju budynkiem handlowym w Polsce jest Factory Outlet Warszawa Annopol, otwarty w marcu tego roku.

– Certyfikat BREEAM In Use pokazuje, czy sposób zarządzania danym obiektem minimalizuje jego negatywny wpływ na środowisko naturalne. Galeria Malta jest takim właśnie miejscem i chcemy, by certyfikat dał świadectwo efektywności naszej pracy w tym obszarze – powiedział Maciej Zacharewicz, Regional Facility Manager.

Budynek Galerii Malta jest zarządzany w taki sposób, by minimalizować zużycie energii elektrycznej, wody, ciepła i wszelkich zanieczyszczeń odprowadzanych do środowiska. Centrum korzysta ze specjalnych czujników natężenia światła i zegarów czasowych, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. W lampach zamontowane są energooszczędne świetlówki, źródła metalohalogenkowe i inne charakteryzujące się mniejszym zużyciem energii elektrycznej.

W budynku Galerii Malta działają również specjalne urządzenia, takie jak pompy ciepła, wykorzystujące energię rozproszoną. Stale monitorowane jest też zużycie wody, zarówno w toaletach, jak i w klimatyzatorach.

Galeria Malta posiada specjalne miejsce do selektywnej zbiórki odpadów. Wszystkie nieczystości stałe są w odpowiedni sposób segregowane. W całym obiekcie kontrolowana jest także jakość powietrza, dzięki zamontowanym czujnikom dwutlenku węgla.

Prace związane z uzyskaniem certyfikatu BREEAM In Use potrwają przez najbliższe dwa miesiące. Po przeprowadzeniu audytu przez jednostkę certyfikującą, zarządca wdroży procedury pozwalające w jeszcze większym stopniu monitorować i ograniczać wpływ oddziaływania obiektu na środowisko.

Galeria Malta to największe centrum handlowo-rozrywkowe w zachodniej Polsce, którym zarządza firma Neinver. Trzykondygnacyjny kompleks zajmuje powierzchnię całkowitą mierzącą 162 tys. mkw. W Galerii Malta powstało 170 sklepów oraz punkty usługowe, wielosalowe kino Multikino, klub fitness PURE Jatomi oraz liczne kawiarnie i restauracje. Galeria mieści się przy skrzyżowaniu ulic Abpa A. Baraniaka i Katowickiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego i rekreacyjnych terenów poznańskiej Malty. Obiektem zarządza firma Neinver.

Neinver zaprezentuje swoje projekty przy stoisku nr 5.6 podczas wrześniowej edycji Shopping Center Forum.