Park Handlowy Kwadrat

Trwają przygotowania do realizacji PH Kwadrat, największego w północno – wschodniej Polsce centrum handlowego, stanowiącego połączenie galerii i parku handlowego.

Łączna handlowa powierzchnia najmu GLA Kwadratu to około 51 tys. mkw. Liczba miejsc parkingowych to 1,5 tys. Otwarcie planowane jest w IV kwartale 2014 roku. Z kolei planowana data otwarcia marketu Obi będącego częścią kompleksu, to III kwartał 2014 r.

Przypomnijmy, z końcem maja 2013 r. Rada Nadzorcza spółki Park Handlowy Kwadrat SA podjęła uchwałę na mocy której wyraziła zgodę na zawarcie umowy z przedsiębiorstwem budowlanym Unibep SA na realizację w systemie generalnego wykonawstwa obiektu handlowego w Białymstoku. Wartość kontraktu to około 85 mln zł.

W czerwcu 2013 r. inwestor przekazał Generalnemu Wykonawcy plac budowy. Po jego wstępnym przygotowaniu i zabezpieczeniu od dnia 24 czerwca 2013 r. rozpoczął się, na podstawie prawomocnej decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę, pierwszy etap prac wyburzeniowych. Swoim zakresem prace obejmują wyburzenie trzech istniejących budynków o powierzchni całkowitej 7.386 mkw. i kubaturze wynoszącej 34.604 mkw. Planowany termin zakończenia prac rozbiórkowych związanych z pierwszym etapem  wyburzeń to sierpień 2013 roku. W przeciągu około miesiąca inwestor spodziewa się otrzymać pozwolenie na budowę obiektu.

Ponadto firma Biazet SA uzyskała prawomocne pozwolenie na użytkowanie nowo wybudowanego budynku produkcyjno-magazynowego. Aktualnie trwa przeprowadzka do nowej siedziby. Jej zakończenie przewidziane jest w połowie lipca 2013 r., co pozwoli całkowicie uwolnić obszar inwestycji Parku Handlowego Kwadrat od dotychczasowych użytkowników.

W ramach prowadzonej przebudowy ulicy Andersa w czerwcu otwarto dla ruchu samochodowego estakadę przebiegającą bezpośrednio nad skrzyżowaniem stanowiącym bezpośredni wjazd do obiektu. Termin zakończenia pozostałych prac drogowych przewidywany jest na III kwartał 2013 roku.

Głównymi najemcami Kwadratu będą hipermarket spożywczy Tesco Extra czynny 24 godziny oraz market budowlany Obi. Inwestor uzgodnił już warunki finansowe z częścią najemców kotwicznych reprezentujących międzynarodowe oraz krajowe sieci wielkopowierzchniowe. Coraz większe zainteresowanie wynajmem powierzchni przejawiają obok podmiotów międzynarodowych i krajowych,  również przedsiębiorcy lokalni. Procesem komercjalizacji zajmuje się firma Colliers International.

PH Kwadrat będzie prezentowany podczas jesiennej edycji Shopping Center Forum przy stoisku 7.3. SCF odbędzie się 18-19 września 2013 roku w Warszawie.