Lokal Subway
Lokal Subway

Lokale najszybciej rozwijającej się na świecie sieci gastronomicznej Subway powstają zarówno w centrach handlowych, jak i przy ulicach w miastach różnej wielkości w całej Polsce. Restauracje Subway pojawią się w tym roku między innymi w warszawskim kompleksie biurowo-handlowym Plac Unii, a także Centrum Handlowym Poznań City Center.

Tymczasem najbliższe otwarcie lokalu z logo Subway zaplanowano w warszawskim Centrum Targowym Marywilska 44. Restauracja na ul. Marywilskiej 44 zostanie ulokowana w strefie gastronomicznej centrum. Zajmie ona powierzchnię 40 mkw. Jej otwarcie planowane jest na III kwartał 2013 roku. Będzie to 27. lokal marki w stolicy.

– Nowy punkt Subway na Białołęce to nasz najbardziej wysunięty na północ przyczółek w Warszawie – mówi Michał Dorszewski, agent rozwoju marki – Lokalizacja ze względu na zróżnicowaną i szeroką ofertę centrum, a także ze względu na rozwój samej dzielnicy, ma bardzo duży potencjał handlowy. Dla franczyzy Subway to jeden z podstawowych warunków, aby w danym miejscu zaistnieć.

Restauracje Subway słyną z amerykańskich sandwiczy przyrządzanych na oczach klienta i zgodnie z jego życzeniem. Prócz sandwiczy marka oferuje także sałatki i wrapy. Sieć Subway w Polsce rozwija się w oparciu o franczyzę. Obecnie Subway posiada w Polsce sieć ponad 70 punktów sprzedaży.