Wrocław

Na wrocławskim Dworcu Głównym, który został wyremontowany kosztem 360 mln zł nie będzie galerii handlowej, która miała znaleźć się na pierwszym poziomie. Powodem tego jest fakt, że przez rok nie zgłosił się żaden najemca, który chciałby otworzyć sklep lub punkt usługowy.

– Dworzec Wrocław Główny po modernizacji został udostępniony podróżnym w czerwcu ubiegłego roku. Od tego czasu prowadzimy nieustanne prace nad komercjalizacją obiektu. Oprócz lokali, które na dworcu już się pojawiły (dwa salony prasowe Ruchu, kawiarnia Coffee Heaven, kantor Interchange i Dolnośląska Organizacja Turystyczna) podpisaliśmy umowy z sieciami McDonald’s, KFC, 1 Minute, Dobrą Piekarnią i kilkoma mniejszymi najemcami lokalnymi (dwa lokale gastronomiczne). Trzech najemców, z którymi mamy podpisane umowy powinna otworzyć swoje punkty do końca tego kwartału. Będą to dwa lokale gastronomiczne oraz trafika połączona ze sklepem spożywczym – mówi w rozmowie z Retailnet Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP SA Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu.

– Do końca roku na dworcu powinny otworzyć się jeszcze KFC i jedna mała gastronomia (zlokalizowana przy wejściu głównym od strony ulicy Piłsudskiego). W przyszłym natomiast restauracja McDonald’s. W przypadku kilku kolejnych powierzchni prowadzimy zaawansowane negocjacje. Wśród potencjalnych najemców są m.in. duża sieć kawiarni i salon multimedialny. Sytuacja z wynajem lokali na parterze jest bardzo dobra i jeszcze do końca tego roku ta część dworca powinna spełniać w dużej mierze oczekiwania naszych klientów. W przypadku przestrzeni na poziomie +1 nasze analizy potwierdziły, że należy zmienić koncepcję jej zagospodarowania. W tej chwili rozpatrujemy kilka wariantów, żeby zagospodarować również tę część dworca – dodaje.

PKP twierdzi, że ma problem z wynajmem lokali, ponieważ wiele z nich ma historyczne wnętrza, które mogą powodować trudność w ich zaadaptowaniu znanym sieciom handlowym.

– Projektowanie aranżacji pomieszczeń na dworcu Wrocław Główny, który jest wpisany do rejestru zabytków i posiada w swoich wnętrzach wiele historycznych detali jest o wiele bardziej wymagające niż w przypadku nowych galerii handlowych czy obiektów nie wpisanych do rejestru zabytków. Na dworcu Wrocław Główny każdy z najemców jest zobligowany do wpisania się z aranżacją lokalu w historyczne wnętrza (często na ścianach i stopach znajdują się historyczne polichromie) i przygotować projekt budowlany oraz przejść całą związaną z tym procedurę, aż do uzyskania pozwolenia na budowę. Czas procedowania w tym zakresie określają przepisy prawne. W celu usprawnienia tego procesu wspieramy najemców poprzez naszych koordynatorów technicznych, których zostali specjalnie do tego celu wyznaczeni. Chcemy, żeby nowe lokale jak najszybciej otworzyły się dla wrocławian i wszystkich tych, którzy korzystają z wrocławskiego dworca. Mamy nadzieję, że miks najemców, który tworzymy będzie spełniał większość oczekiwań naszych klientów – twierdzi Bartłomiej Sarna.