Mediq Apteka
Mediq Apteka

Spółka Penta Investments po przejęciu aptek Mediq będzie je modernizować. – Zakładamy, że rebranding oraz integracja i konsolidacja nowo nabytych aptek do modelu biznesowego wypracowanego przez Dr.Max zajmie około roku od momentu zamknięcia transakcji. Ponadto w tej chwili nie planujemy rozwoju sprzedaży internetowej w Polsce – powiedział portalowi Retailnet Karol Piasecki, dyrektor zarządzający Aptek Dr.Max w Polsce.

Przypomnijmy Penta Investments zamierza nabyć sieć Apteki Mediq, które są zarządzane przez grupę ACP Pharma. Po jej sfinalizowaniu polska część sieci aptek należących do Penta, będzie liczyć blisko 300 punktów i stanie się drugim największym podmiotem na rynku aptecznym w Polsce. Wartość transakcji wyniesie 224 miliony złotych. Transakcja wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Obecnie sieć Mediq liczy 190 aptek własnych oraz 79 franczyzowych, które zlokalizowane są przy ulicach i w centrach handlowych m.in.: CH Janki (Warszawa), CH Auchan Krasne, CH Echo w Radomiu, czy w pasażu Intermarche w Koninie. Przychody ze sprzedaży Mediq Apteka wyniosły w 2012 roku 140 milionów euro.

Dr.Max jest jedną z najbardziej znaczących spółek portfelowych Penta. Marka powstała w wyniku przeprowadzonej z sukcesem akwizycji aptek w Czechach i na Słowacji. Penta realizuje ten projekt od 2005 roku. Ponad 500 aptek w sieci, w tym 70 aptek w Polsce. Model biznesowy spółki opiera się m.in. na prowadzeniu lokalizacji aptek w marketach, centrach handlowych i przy przychodniach.

Penta Investments jest środkowoeuropejską grupą inwestycyjną założoną w 1994 r., działającą w sektorach private equity i real estate. W obszarze private equity Penta zarządza funduszem typu evergreen – należącym do partnerów, jedynych udziałowców firmy. Całkowita wartość aktywów Penta wyniosła w 2012 r. 5,9 mld euro. Spółki portfelowe Penta zapewniają ponad 33.000 miejsc pracy, a ich łączne przychody wyniosły w 2012 r. 4,4 mld euro. Penta inwestuje w sektorach: detalicznym, ochrony zdrowia, lotniczym, budowy maszyn i narzędzi, rozrywkowym oraz w projekty bankowe. W 2005 r. Penta rozpoczęła inwestycje w segmencie nieruchomości i obecnie realizuje projekty w Czechach i na Słowacji oraz planuje rozwijać portfolio nieruchomości w Polsce. Firma działa w ponad 10 krajach Europy i ma biura w Pradze, Bratysławie, Warszawie i Monachium. Aktualnie portfolio inwestycyjne Penta w Polsce obejmuje takie podmioty jak: Grupa Empik Media & Fashion, Fortuna zakłady bukmacherskie, Iglotex, Dr. Max i Clar System.