Sukcesja

Wymierne oszczędności, m.in. energii elektrycznej i cieplnej, przyniosą zielone rozwiązania, które zostaną wdrożone w łódzkim Centrum Handlowo-Rozrywkowym Sukcesja. Tylko dzięki nowoczesnemu systemowi oświetlenia zużycie prądu będzie niższe o około 35 proc. w porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi.

W praktyce przełoży się to na znacząco niższe koszty operacyjne ponoszone przez najemców.

Opłaty za media, w tym energię elektryczną, są bowiem jedną z kluczowych pozycji w budżecie utrzymania i całego obiektu, i poszczególnych lokali. Przykładowo: w przypadku powierzchni rzędu kilku tysięcy mkw. zmniejszenie miesięcznych opłat jedynie o 1 euro za metr pozwala zaoszczędzić kilkaset tysięcy euro w ciągu kilku lat. Także w mniejszych lokalach są to kwoty niebagatelne.

Projekt Sukcesji uwzględnia kilkaset szczegółowych rozwiązań, dotyczących różnych aspektów budowy, funkcjonowania budynku i zarządzania nim zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa oraz kryteriami certyfikacji BREEAM. To np. nowoczesny system BMS, pompy ciepła, zielony dach, podlewany specjalnie magazynowaną wodą deszczową, czy właśnie najnowszej generacji system oświetlenia, bazujący na technologii LED i maksymalnym wykorzystaniu światła dziennego.

Zielone rozwiązania w Sukcesji to również oczywiste korzyści dla środowiska, jak choćby niższa o ponad 60 proc. – w porównaniu z obiektami budowanymi w technologii tradycyjnej – emisja zanieczyszczeń do atmosfery, a to jeden z wielu przykładów. Centrum ma być ekologiczne i energooszczędne, przede wszystkim jednak przyjazne dla klientów i pracowników.

Sukcesja powstaje przy al. Politechniki 5, w pobliżu ścisłego centrum miasta, Międzynarodowych Targów Łódzkich, kampusu Politechniki Łódzkiej i nowego osiedla mieszkaniowego. To jeden z najprężniej rozwijających się rejonów Łodzi.

Na ponad 51 tys. mkw. powierzchni GLA znajdą się m.in. galeria handlowa z około 170 sklepami i punktami usługowymi oraz duża strefa rozrywkowo-rekreacyjna (w tym 9-salowy multipleks „Helios”, klub Pure Jatomi Fitness z 300-metrowym tarasem zewnętrznym oraz plac zabaw z możliwością zostawienia dzieci pod opieką). Dwupoziomowy parking pomieści ponad 1000 aut. Przewidziane są liczne udogodnienia dla rodzin z dziećmi. W strefie zasięgu mieszka blisko 900 tys. osób.

Na placu budowy trwają intensywne prace, a oddanie do użytku zaplanowane jest na 2014 roku.

Projekt zostanie zaprezentowany podczas jesiennej edycji Shopping Center Forum 2013. Z przedstawicielami inwestora Sukcesji będzie można porozmawiać na stoisku nr 7.4.