Szwedzki fundusz inwestycyjny Kinnevik przejął od niemieckiej spółki Rocket Internet większościowe udziały w Zalando, czołowym w Europie detaliście z odzieżą. „Ten krok zapewnia długoterminowość naszej współpracy” – powiedział Rubin Ritter, dyrektor zarządzający Zalando. Teraz Kinnevik jest w posiadaniu 37,5% udziałów firmy, mniejszościowe udziały objęły fundusze European Founders Fund oraz Access Industries.

Firma Zalando ma siedzibę w Berlinie, została założona w 2008 r. przez Roberta Gentza i Davida Schneidera. Rozwinęła działalność w Australii, Holandii, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Hiszpanii, Danii, Norwegii, Finlandii, a także w Polsce. Jest liderem sprzedaży odzieży online w Europie W 2012 r. osiągnęła zysk w wysokości 1,159 mld euro, a tylko w pierwszym kwartale 2013 r. – 372 mln euro. W ofercie firmy znajduje się 1500 międzynarodowych marek.

„Zalando jest kluczowym aktywem w portfolio Kinnevika, a poprzez przekształcenie pośrednio posiadanych udziałów w bezpośrednią własność dalej wzmacniamy nasz nadzór oraz zdolność do współpracy z firmą w celu wdrożenia strategii wzrostu i umacniania spółki na pozycji lidera handlu e-commerce w Europie” – komentuje Mia Brunell Livfors, prezes Kinnevika.

Kinnevik zainwestował ostatnio 67 mln euro w Rocket Internet, utrzymując 24% udziałów w firmie. Nowa inwestycja zwiększyła kapitał firmy, który w tym roku osiągnął ok. pół miliarda dolarów. Rocket Internet wykorzysta te fundusze, aby rozwinąć swoją sieć start-upów, która obecnie składa się z 75 przedsięwzięć w ponad 50 krajach.

Fundusz Investment AB Kinnevik został założony w 1936 r. Jego aktywa stanowią przede wszystkim udziały w firmach zajmujących się usługami telekomunikacyjnymi, finansowymi, a także w licznych przedsiębiorstwach działających w sieci. Z kolei Rocket Internet to największy na świecie inkubator internetowy z siedzibą  w Berlinie. Od powstania w 1999 roku stworzył ponad 100 firm internetowych w ponad 50 krajach. Poza Zalando, zarządza innymi wiodącymi detalistami, takimi jak rosyjska Lamoda czy brayzlijski Dafiti.