Najnowszy raport amerykańskiej firmy Akamai, ostrzega internetowych detalistów przed atakami cyberprzestępców. Najbardziej groźne są ataki DDos prowadzone jednocześnie z tysięcy komputerów.

Taki atak może doprowadzić nawet do całkowitego unieruchomienia witryny, a co za tym idzie do potężnych strat finansowych. Akamai, jedna z największych w świecie firm zajmujących się przechowywaniem i transmisją danych, przeanalizowała takie akcje hakerów z ostatnich miesięcy. Ponad połowa ataków wyszła z Chin i Indonezji. Chiny są liderem zestawienia, mając 34% udział w liczbie ataków. Jednak w porównaniu z poprzednim kwartałem nastąpiła pod tym względem pewna poprawa, udział Chin spadł z poziomu 41%. Za to Indonezja prześcignęła w niechlubnym zostawieniu Stany Zjednoczone, zajmując drugie miejsce z 21% udziałem w natężeniu ataków. W Stanach Zjednoczonych nastąpił zaś nieznaczny spadek do poziomu 8,3% z 10% w poprzednim kwartale. Aż w 62% przepadków celem napaści cyberprzestępców były przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż w internecie. W samym sektorze ecommerce najbardziej ucierpieli detaliści (46% przypadków) oraz serwisy prowadzące sprzedaż usług hotelarskich i turystycznych (16%).

„Nasz kwartalny raport pokazuje  rozwój internetu przez rozpowszechnienie się połączeń szerokopasmowych na świecie. Zaobserwowaliśmy wzrost zarówno średniej jak i maksymalnej szybkości połączeń – powiedział David Belson, współautor raportu. „Niestety, nie nastąpił w żadnej mierze spadek poziomu nieuczciwej aktywności, którą obserwujemy na łączach, czego dowodem są ciągle dokonywane ataki typu DDoS. To wzmaga stałą potrzebę zachowania czujności przez podmioty prowadzące biznes w internecie” – dodał.

Akamai Technologies obsługuje ok. 20% całego ruchu internetowego. Do klientów firmy należą tacy giganci jak Yahoo, eBay, Apple, Microsoft czy Facebook.