Shutterstock

Firmy działające w branży internetowej słyną z błyskawicznego rozwoju, wizjonerskich projektów oraz ekscentrycznego stylu bycia swoich szefów. Coraz częściej zajmują też czołowe miejsca w rankingach najlepszych pracodawców. Trudno się dziwić. Ponadprzeciętne warunki, jakie e-pracodawcy oferują swoim pracownikom obrastają już legendami. Poniżej przedstawiamy 10 najciekawszych rozwiązań które teoretycznie mają zwiększać potencjał zatrudnionych w branży internetowej, a które z całą pewnością rozweselają im życie:

1. Do serca przytul psa. Dlaczego Twój pies lub kot ma umierać z tęsknoty w domu, skoro może spędzić z Tobą cały dzień w pracy? Na taki luksus pozwala m.in. serwis krótkoterminowego wynajmu mieszkań Airbnb, czy portal Yammer. W siedzibie Amazon w Seattle nikogo nie dziwi widok psich przysmaków w recepcji, czy źródełka wody dla czworonogów.

2. Śpiewać każdy może. Znów brakuje ci czasu by poćwiczyć grę na basie albo na perkusji? Platforma handlowa Etsy ma swój firmowy zespół rockowy, a wśród pracowników organizowany jest cykliczny konkurs talentów. O krok dalej poszła firma hostingowa Dropbox, która oddaje swoim pracownikom do użytku w pełni wyposażone, profesjonalne studio muzyczne.

3. W Polskę idziemy. Kufel piwa na biurku? Szklanaczka whiskey na rozpoczęcie weekendu? Dlaczego nie? Dropbox i Yammer przecierają szlaki w kwestii picia alkoholu w pracy. Założenie wyjściowe mówi, że wypad z pracy do baru to już przeżytek.

4. Nieustające wakacje. Nie musieć przychodzić do pracy – kto z nas o tym nie marzył? Okazuje się, że niektórym szczęśliwcom naprawdę się to udaje. Istnieją firmy, które ufają swoim pracownikom na tyle, że to im zostawiają decyzję o momencie i długości urlopu. A dla Airbnb dobry pracownik to opalony pracownik – firma dopłaca każdemu do urlopu dwa tys. dolarów.

5. Gdyby babcia miała wąsy. Móc nosić na twarzy czego tylko dusza zapragnie, łącznie ze sztucznym zarostem – to przywilej zatrudnionych m.in. w Airbnb.

6. Przebieranki z marzeń. Znów tracisz czas zastanawiając się w co się ubrać, żeby spełnić zasady biurowego dress code? Ten problem zupełnie nie dotyczy pracowników Airbnb, którzy w piątki wcielają się w postacie ulubionych bohaterów filmowych.

7. Do jednej bramki Pracownicy Etsy tańczą, grają i śpiewają, a Airbnb urządza dla swojego zespołu regaty. Podobnych pomysłów jest masa. Drużyny sportowe, wspólne loty balonami, czy akcje charytatywne – wszystko po to, żeby za długo nie siedzieć w biurze.

8. Grać nie umierać. Znudziły Ci się rzutki na ścianie w biurowej kuchni? Może więc rozerwiesz się w pokoju zabaw? Przestrzeń do beztroskiego odpoczynku w biurze projektuje już wiele firm. Dropbox wyposaża swoje pomieszczenia w m.in. konsole do gier, szafy grające i flipery. Grać, nie umierać.

9.  Homar zamiast mielonego. Niektórzy pracodawcy głęboko wierzą w znaczenie zbilansowanej diety i żywią swoich pracowników daniami, których nie powstydziłyby się najlepsze restauracje. Pełne wyżywienie (z wyszukanymi deserami) w pakiecie jest w niektórych miejscach tak oczywiste jak prawo do urlopu macierzyńskiego.

10. Trener na wyłączność. Pyszne jedzenie i wyszukane przekąski trzeba będzie w końcu gdzieś spalić. Dlatego firmowa siłownia, basen, boisko do squasha, czy ścianka wspinaczkowa to większości firm internetowych oczywista oczywistość. Podobnie jak osobisty trener, który pomoże zadbać o smukłą sylwetkę.

Oczywiście nie w każdym biurze jest możliwość ustawienia scenografii wziętej z Nibylandii, nie wszędzie posiłki przygotowywane są przez najlepszych szefów kuchni. Istnieje jednak tysiąc innych metod, by praca miała nieco mniej wspólnego z pracą.