Planetary App
Shutterstock.com

O tym, że kodowanie to sztuka wyższa wiedzą już nie tylko komputerowi eksperci. Nowojorskie muzeum Cooper-Hewitt National Design umieściło w swoich zbiorach kod klasycznej aplikacji na iPada. Kod ma uzmysławiać rolę techniki w codziennym życiu.

“Planetary” to jedna z popularniejszych aplikacji na iPada. Przedstawia bibliotekę iTunes jako zbiór ciał niebieskich. Po uruchomieniu programu nasze muzyczne zasoby przekształcają się konstelację galaktyczną. Artyści zamieniają się w gwiazdy, albumy w planety, a utwory w księżyce. Wszystkie muzyczne ciała niebieskie zachowują się niczym te w prawdziwym kosmosie – albumy krążą wokół artystów, a utwory wokół albumów. Prędkość ruchów orbitalnych zależy od długości utworów. Aplikacja cieszy się olbrzymią popularnością, do tej pory ściągnęło już 3,5 mln użytkowników.

Muzeum Cooper-Hewitt, które kolekcjonuje najlepsze przykłady współczesnego designu, wystawiało już wiele przykładów cyfrowej twórczości jak wydrukowane metodą 3D krzesło autorstwa Patricka Jouina. Jednak „Planetary” to pierwszy eksponat, który jest kodem programu komputerowego.

Starając się zachowywać świadectwo kreatywnych działań w sztuce użytkowej, muzeum postanowiło zarchiwizować także dzieje powstania historycznej aplikacji. W muzealnych depozytach znajdują się wszystkie grafiki, zrzuty z ekranu, notatki i szkice, które powstały w trakcie tworzenia aplikacji.

“Mamy nadzieję, że nasza praca skłoni do refleksji nad tym jak powinniśmy korzystać z dostępnego współcześnie oprogramowania i pozwoli nam zwiedzającym znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób archiwizować współczesna  twórczość” – powiedzieli Sebastian Chan i Aaron Cope z działu nowych mediów nowojorskiego muzeum Cooper-Hewitt.