Piotr Wasilewski, dyrektor ds. komercjalizacji w Katharsis Development

– Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Olsztynie to największy i najbardziej złożony projekt, nad którym pracuje obecnie Katharsis Development. Inwestycja wchodzi w kolejną fazę, ponieważ kończy się procedura sporządzania i uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym powstanie projekt – powiedział portalowi Retailnet Piotr Wasilewski, dyrektor ds. komercjalizacji w Katharsis Development.

– ZCK w Olsztynie w efektywny sposób połączy galerię handlową z nowymi dworcami PKP i PKS, a także w pełni zintegruje miejski transport tramwajowy oraz autobusowy. Przed olsztyńskim Centrum powstanie tętniący życiem plac, miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych. Plac Konstytucji 3 Maja, przyszły adres nowego obiektu, to spięcie głównych ciągów komunikacyjnych, ulic: Partyzantów, Kościuszki, Dworcowej i Lubelskiej.

– Finansowanie inwestycji odbywa się bez udziału środków publicznych, a jej wartość szacowana jest na ok. 115 mln euro. Galeria handlowa, część komercyjna Zintegrowanego Centrum, zajmie powierzchnię około 45 tys. mkw. Znajdzie się tu ok. 180 punktów handlowo-usługowych, wśród nich będzie także wielosalowe kino.

– Jak wynika z raportu przygotowanego przez Cushman&Wakefield, w realnym zasięgu oddziaływania projektu (0-30 minutowy czas dojazdu) zamieszkuje ok. 245 tys. osób, prowadzących ok. 100 tys. gospodarstw domowych. Siła nabywcza konsumentów plasuje się na poziomie ok. 5,7 tys. – 6 tys. euro per capita rocznie. Ogromną szansą dla inwestycji jest bezwizowy ruch z Obwodem Kaliningradzkim, efekt umowy między Polską a Rosją. PKS w Olsztynie otworzył już stałe połączenia autobusowe do Kaliningradu, licząc tym samym na rosyjskich turystów. Zgodnie z harmonogramem pierwsi pasażerowie odjadą z Nowego Dworca w Olsztynie na przełomie 2015/2016 roku – dodał Piotr Wasilewski.

Katharsis Development to firma deweloperska obsługująca przedsięwzięcia inwestycyjne w sektorze komercyjnym. W jej portfolio znajdują się centra handlowo-usługowe HopStop, a także Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Olsztynie. Do kluczowych lokalizacji spółki Katharsis Development należą: Siedlce, Zamość, Radom, Ostrów Wielkopolski oraz warszawski Wawer-Falenica.

Katharsis Development zaprezentuje projekty przy stoisku 3.6 podczas Shopping Center Forum  2013 Fall Edition.