Nowoczesna oferta handlowa Szczecina jest atrakcyjnie zróżnicowana i obejmuje centra handlowe oraz wyprzedażowe, rozlokowane na terenie całego miasta. Dodatkowo, zasoby powierzchni handlowej są wzbogacone przez lokale handlowe zlokalizowane wzdłuż głównych ulic w centrum Szczecina, w rejonie ul. Krzywoustego, Al. Wyzwolenia, Al. Niepodległości i Placu Zwycięstwa, a także osiedlowe centra handlowe, wolnostojące sklepy dyskontowe, markety budowlane oraz supermarkety – informuje w raporcie firma CBRE.

Pierwsze nowoczesne obiekty handlowe pojawiły się na rynku w drugiej połowie lat 90-tych i były to centra handlowe łączące w sobie przede wszystkim ofertę operatora hipermarketu oraz małą galerię handlową z kilkoma bądź kilkunastoma lokalami. Obecne zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Szczecinie to ponad 250 tys. mkw. powierzchni zlokalizowanej w dziesięciu obiektach.

Jak informuje CBRE współczynnik nasycenia nowoczesną powierzchnią handlową kształtuje się na poziomie około 400 mkw. na 1000 mieszkańców w całej aglomeracji, przy średnim nasyceniu mierzonym dla siedmiu największych miast Polski na poziomie 444 mkw./1000 mieszkańców.

Największym centrum handlowym zlokalizowanym przy Al. Niepodległości jest Galeria Kaskada o powierzchni 43 000 mkw., wybudowana przez spółkę ECE. Otwarcie w 2011 r. galerii, będącej przykładem śródmiejskiego centrum handlowego, znacząco wpłynęło na sytuację na rynku powierzchni handlowych w Szczecinie, a także spowodowało wzrost znaczenia Al. Niepodległości, wpływając na reorganizację ruchu pieszego.

Innym obiektem położonym w śródmieściu Szczecina jest Centrum Handlowe Galaxy oferujące ponad 42 000 mkw. najmu, gdzie głównymi najemcami są hipermarket Real, Multikino, a także sklep RTV Euro AGD. Centrum mieści się przy ul. Wyzwolenia i zostało oddane do użytkowania w 2003 r.

Wśród popularnych, obiektów handlowych położonych poza centrum można wymienić: Centrum Handlowe Ster o powierzchni 31 000 mkw. zlokalizowane na osiedlu Gumieńce, a także Atrium Molo oferujące 28 000 mkw. położone przy ul. Mieszka I, w południowo-zachodniej części miasta.

Nietypowym projektem na tle pozostałych centrów handlowych jest hybrydowy projekt Outlet Park Szczecin położony przy ul. Struga. Wybudowany przez Echo Investment obiekt, łączy w sobie ofertę centrum wyprzedażowego oraz kino wieloekranowe.