eBay e-commerce
Shutterstock

Światowy lider rynku e-commerce, eBay, poinformował o przejęciu Decide.com, spółki z Seattle zajmującej się porównywaniem i prognozowaniem cen produktów.

Teraz całą załogę Decide.com czeka przeprowadzka do biur eBay w Seattle. Ze spółki wycofuje się jej współzałożyciel Oren Etzioni, pozostawiając ją w rękach obecnego prezesa Mike’a Fridgena, który będzie towarzyszył zespołowi w dalszej pracy.

Głównym zadaniem dla Decide będzie stworzenie nowych algorytmów, które służyć mają do lepszej wyceny produktów sprzedawanych za pośrednictwem portalu. Prowadzone będą także badania nad wyposażeniem sprzedawców korzystających z eBay w narzędzia, które dadzą im lepszy wgląd w zwyczaje kupujących i pozwolą im uniezależnić się od wahań rynku.

Strona Decide.com zostanie zamknięta z końcem września. Firma zapewnia, że wszystkie dotychczasowe zobowiązania wobec klientów spółki zostaną do tego czasu spłacone. Zapowiada też, że ci, którzy wykupili dłuższą subskrypcję, otrzymają zwrot nadpłaty.

Początki firmy sięgają czerwca 2011 roku. Od tego czasu cenowe prognozy Decide sprawdziły się w 80% i pozwoliły jej klientom zaoszczędzić 200 milionów dolarów. Jej współzałożyciel, Oren Etzioni, jest twórcą pierwszego w historii algorytmu służącego do porównywania produktów podczas internetowych zakupów.