Apple ecommerce
Shutterstock

Apple ogłosił właśnie, że nowy iPhone 5s będzie wyposażony w moduł do identyfikacji biometrycznej. Firma potwierdziła tym samym spekulacje trwające od 2012 roku gdy Apple kupił Authentec, firmę specjalizującą się w zabezpieczeniach cyfrowych. Nowa technologia może mieć duży wpływ na segment m-commerce ze względu na łatwość, z jaką można potwierdzać tożsamość użytkownika podczas zakupów w sieci. Na początku z pomocą Touch ID będzie można robić zakupy w iTunes, App Store oraz iBook store.

Technologia użyta do identyfikacji biometrycznej pochodzi z najwyższej półki. Czytnik linii papilarnych wbudowano w przycisk „home”, używając kryształu szafiru odpowiednio przyciętego za pomocą lasera i wyposażonego w czuły na dotyk kondensator. Czytnik skanuje linie papilarne kciuka w wysokiej rozdzielczości i analizuje ja tak, aby zapewnić prawidłowy odczyt pod dowolnym kątem. Producent twierdzi, że sformatowanie urządzenia do odczytu linii papilarnych użytkownika jest bardzo proste, a przy każdym użyciu urządzenie „uczy się” jeszcze dokładniejszego odczytu.

Apple zapewnia, że nowa technologia nie będzie miała negatywnego wpływu na zużycie baterii. Sensor użyty w telefonie jest aktywowany tylko w momencie odczytu linii papilarnych, nie zużywa więc dużo energii. Także bezpieczeństwo danych nie powinno stanowić problemu. Skan odczytu biometrycznego jest przechowywany w pamięci chipu A7 przy użyciu technologii Secure Enclave. Nie tworzy się kopii zapasowych na serwerach Apple ani w iCloud.

Nowy iPhone używa odczytu odcisku palca jako hasła, umożliwiając zabezpieczenie telefonu i przechowywanych w nim danych. Jest to praktyczne wykorzystanie koncepcji stworzone 10 lat temu przez F. Scotta Moody’ego, założyciela Authentec.