online payments
Shutterstock

Dell SecureWorks, firma specjalizująca się w ochronie systemów komputerowych, otrzymała licencję prywatnego centrum dochodzeniowego (PFI), przyznawaną przez organizację branżową Payment Card Industry Security Standards Council (PCI), która zrzesza operatorów kart kredytowych w Stanach Zjednoczonych.

W razie cyber-ataku naruszającego bezpieczeństwo danych posiadaczy kart kredytowych lub transakcji realizowanych z ich wykorzystaniem, każda amerykańska firma przechowująca i przetwarzająca takie dane musi skorzystać z monitoringu prywatnego, licencjonowanego centrum dochodzeniowego PFI. Dell SecureWorks jest 11. centrum PFI w Stanach Zjednoczonych.

Według raportu “The 2013 Cost of Data Breach Study”, przygotowanego przez Ponemon and Symantec, taka usługa kosztuje amerykańskie firmy średnio 5,4 mln dolarów. Jednak według specjalistów koszty można ograniczyć, jeśli wcześniej firma odpowiednio przygotuje się do reagowania na atak, co wchodzi w zakres usług dodatkowych centrów PFI.

“Kiedy dochodzi do naruszenia bezpieczeństwa, liczy się każda minuta. Czas to pieniądz, a w tym przypadku to pieniądz narażony na działanie e-przestępców, którzy wykorzystują handel w sieci do pozyskiwania danych” – uważa Jeff Schilling, dyrektor ds. szybkiego reagowania w Dell SecureWorks. Jego zdaniem w takich sytuacjach trzeba reagować natychmiast, aby w pierwszej kolejności zatrzymać wyciek danych, a potem ostatecznie pozbyć się zagrożenia z systemu. ”Wiele firm nie rozpoznaje wszystkich zagrożeń, przez co umożliwiają przestępcom dalsze kradzieże, mimo pozornego odparcia ataku” – dodaje.

Firma nie tylko reaguje doraźnie na ataki, ale też świadczy usługi doradcze, które mają na celu ocenę ryzyka związanego z działalnością danej firmy oraz środków bezpieczeństwa, podjętych w celu jego eliminacji. Dell SecureWorks szczyci się całym pionem wyspecjalizowanym w szybkim reagowaniu i działaniach dochodzeniowych w sektorze cyfrowym, oraz możliwością podjęcia zlecenia w każdej firmie w Stanach zjednoczonych w ciągu 24 godzin.