Usługi mobilne
Usługi mobilne

Polska jest jednym z liderów w Europie i jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów na świecie pod względem rozwoju systemu płatności zbliżeniowych – wynika z analizy firmy MasterCard. Coraz więcej konsumentów korzysta z kart czy płatności bezstykowych telefonem wyposażonym w moduł NFC.

Z analizy wynika również, że równolegle rozwija się niezwykle ciekawy trend robienia zakupów telefonem – nie przy kasie, lecz zdalnie. Program Innovation 4 Poland stworzony przez MasterCard przyczynił się do szybkiego tempa wzrostu ilości transakcji dokonywanych bez użycia gotówki i zwiększenia liczby kart bezstykowych. Według danych Narodowego Banku Polskiego, pod koniec I kwartału 2013 r. liczba kart z funkcją zbliżeniową przekroczyła 16 milionów. Z kolei liczba terminali, za pomocą których można dokonać transakcji zbliżeniowej, wyniosła w I kwartale 2013 r. ok. 120 tys. (przy 67 tys. w analogicznym okresie 2012 r. i 20 tys. w 2011 r. – dane z raportów Narodowego Banku Polskiego).

Jak podaje NBP, stale rośnie również liczba akceptantów, którzy umożliwiają dokonanie transakcji bezgotówkowych. Wyniosła ona pod koniec I kwartału bieżącego roku ok. 134,4 tys. podmiotów i 243,1 tys. punktów usługowo-handlowych. W analogicznym okresie, pod koniec marca 2012 r. było ok. 120 tys. akceptantów, a w tym samym okresie poprzedniego roku – ponad 104 tys.

Raport NBP pokazuje również wzrost liczby urządzeń akceptujących elektroniczne instrumenty płatnicze. W pierwszym kwartale bieżącego roku, ilość tych urządzeń kształtowała się na poziomie 298 tys. W porównaniu do ostatniego kwartału 2012 r. oznacza to wzrost o prawie 8 tys. W pierwszym kwartale 2012 r. było ich blisko 275 tys.

Rośnie również ilość samych transakcji bezgotówkowych w Polsce. Według oficjalnych danych Narodowego Banku Polskiego, w pierwszym kwartale bieżącego roku wyniosła ona 322 miliony. Liczba ta wykazuje tendencję wzrostową – porównując ją do analogicznego okresu w 2012 r., można zaobserwować zwiększenie liczby płatności bezgotówkowych o ponad 15 proc., a w porównaniu do 1 kwartału 2011 r. – aż o 41 proc. Łączna kwota, na jaką wg NBP dokonano transakcji bezgotówkowych, w pierwszym kwartale bieżącego roku wyniosła 29,6 miliarda złotych.