Tencent, chiński potentat branży medialnej i e-commerce, ogłosił przejęcie 36,5% udziałów w Sogou, konkurencyjnej firmie z branży wyszukiwarek internetowych. Transakcja warta była 448 milionów dolarów.

Już na dzień przed ogłoszeniem informacji o przejęciu udziałów, akcje Tencent osiągnęły najwyższy poziom w historii. Łączna wartość spółki wyniosła 101,05 miliarda dolarów, po raz pierwszy osiągając dwunastocyfrowy wynik. Dla porównania, obecna wartość Facebooka jest szacowana na 103,53 miliarda.

Jednak już o 10. rano czasu lokalnego w dzień ogłoszenia fuzji, akcje Tencent spadły o jeden procent w wyniku reakcji inwestorów. Analitycy przewidują, że w najbliższym czasie wartość spółki spadnie poniżej historycznych 100 miliardów dolarów.

Transakcja nie wróży jednak dobrze firmie Quihoo, twórcy drugiej najpopularniejszej chińskiej wyszukiwarki internetowej. Nowojorska giełda zanotowała spadek akcji spółki o 5,61%. Fuzja ta oznacza, że Quihoo straciła możliwość przejęcia liczącego się na rynku rywala. W obecnej chwili Sogou kontroluje dziewięć procent rynku, na którym niezależne pozostały jedynie mało znaczące wyszukiwarki.

Tescent Holding Limited to chiński holding inwestycyjny, działający w branży medialnej, rozrywkowej, internetowej i mobilnej. Zajmuje się także reklamą online. Firma oferuje usługi z zakresu e-commerce, mediów społecznościowych oraz sieciowych gier multi-player.