Otwarcie Galerii Katowickiej
Otwarcie Galerii Katowickiej

Na 18 września 2013 roku zaplanowano otwarcie Galerii Katowickiej. Obiekt zostanie zaprezentowany tego samego dnia podczas Shopping Center Forum – największego  spotkania najemców i deweloperów centrów handlowych w Europie Środkowej.

17 września oficjalnie zakończono jedną z największych inwestycji w centrum aglomeracji śląskiej. 33 miesiące prac, 115 tys. kubików wylanego betonu i nawet 4 tys. pracowników na budowie –  zakończyła się warta ok. 1 mld złotych budowa Galerii Katowickiej.

Galeria Katowicka jest elementem kompleksu handlowo-komunikacyjno-biurowego, który powstał przy współpracy firm Neinver Polska i Meyer Bergman oraz Polskich Kolei Państwowych SA. W 2007 roku narodowy przewoźnik kolejowy zdecydował, że dotychczasowy dworzec w Katowicach wraz z terenami przyległymi zostaną gruntownie zrewitalizowane przy współpracy z partnerem prywatnym. W lipcu 2009 roku, w wyniku zakończonej procedury konkurencyjnej partnerem PKP SA została spółka Neinver Polska. W kolejnym roku do projektu dołączył Meyer Bergman. Kamień węgielny pod inwestycję  wmurowany został 31 maja 2011 r. Już w październiku 2012 r. oddany do użytku został pierwszy element inwestycji, czyli dworzec kolejowy. Natomiast od lutego 2013 r. autobusy komunikacji miejskiej korzystają z podziemnego dworca autobusowego.

Inwestycja obejmowała także budowę podziemnego tunelu łączącego wschodnią i zachodnią część miasta, wraz z budową okolicznych węzłów i ulic oraz przebudowę pl. Szewczyka.

– Galeria Katowicka wraz z całym kompleksem komunikacyjno-handlowym była i jest bardzo ważnym przedsięwzięciem dla naszej firmy – mówi Agata Brzezińska, Country Manager, Neinver Polska. – Tworzymy ją od pierwszych prac koncepcyjnych, zbudowaliśmy, a teraz będziemy odpowiadać za jej zarządzanie. To wspólny sukces i efekt naprawdę solidnej współpracy – zarówno naszych partnerów biznesowych: Meyer Bergman i Polskich Kolei Państwowych, władz miasta Katowice i województwa śląskiego, jak i osób pracujących na budowie, w szczególności głównego wykonawcy prac budowlanych – firmy Strabag i nadzorującej te prace firmy ARUP – dodaje.

– Galeria Katowicka to dla nas przedsięwzięcie będące potężnym, milowym krokiem w rozwoju miasta – mówi Piotr Uszok, Prezydent Miasta Katowice. – Jest to zupełnie nowa przestrzeń i jestem przekonany, że będzie niezwykle skutecznym impulsem do rozwoju okolicznych nieruchomości. Chciałbym, żeby było to miejsce ważne na mapie miasta i regionu – dodaje.

Pierwsi klienci zakupy w Galerii Katowickiej będą mogli zrobić o godzinie 10.00.

Inwestorami projektu są Neinver Polska i Meyer Bergman. Generalnym Wykonawcą jest firma Strabag. Wyłącznym agentem odpowiedzialnym za najem powierzchni handlowej Galerii Katowickiej jest Cushman & Wakefield.