Belium ecommerce

Firma telekomunikacyjna Belgacom opracuje pierwszy w Belgii mobilny portfel. Start systemu, który umożliwi dokonywanie płatności przez smartfony zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Partnerami kontrolowanej przez belgijski rząd spółki w tym zadaniu będą Accenture i BNP Paribas Fortis.

System ma być zintegrowany z mobilnymi aplikacjami belgijskich sprzedawców i służyć każdej osobie, który posiada kartę płatniczą lub kredytową wydaną przez bank w Belgii – bez względu na model telefonu, czy operatora sieci.

„Efektywny handel mobilny wymaga zapewnienia kupującym dostępności, wygody i bezpieczeństwa płatności, ale też otwartego systemu, który integruje wszystkie banki, sprzedawców, operatorów kart i deweloperów technicznych” – uważa Bart Van Den Meersche z EVP Belgacom Enterprise Business Unit.

Belgowie chcą wyprzedzić stosowane do tej pory na świecie rozwiązania dzięki wprowadzeniu innowacyjnych technologii i uwzględnieniu optymalnego zadowolenie klientów. „Platforma pomoże Belgii wysunąć się na prowadzenie w mobilnym rozwoju usług płatniczych na świecie” – mówi Van Den Meersche. Powodzenie projektu zależy od właściwie przygotowanej sieci sprzedawców i końcowej jakości obsługi klientów, dla których ta forma płatności ma być niemal niezauważalnym zwieńczeniem zakupów – podają firmy we wspólnym komunikacie.

Mobilny portfel od lat uchodzi za potrzebne rozwiązanie nie tylko wśród sprzedawców na całym świecie, ale też wszystkich beneficjentów tego typu rozwiązań – od firm technologicznych i telekomunikacyjnych zaczynając, przez instytucje finansowe, operatorów kart i platformy płatnicze, po samych klientów. Jednak na drodze do wprowadzania systemów mobilnych płatności na dużą skalę często stają obawy o bezpieczeństwo transakcji i ochronę danych osobowych.