Inform ogłosił wprowadzenie nowego narzędzia dla systemu potwierdzeń płatności 3D Secure. Nowe rozwiązania mają zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo transakcji online przy jednoczesnym ułatwieniu procedury po stronie użytkownika.

Na początku tygodnia Inform, spółka specjalizująca się w optymalizacji oprogramowania obsługującego kluczowe aspekty działania biznesu, ogłosiła wprowadzenie nowego systemu potwierdzania płatności online. Nowa platforma, RiskShield, współpracuje z wieloma istniejącymi obecnie na rynku rozwiązaniami ochronnymi działającymi na zasadzie 3D Secure, jak MasterCard SecureCode czy systemem Verified firmy Visa. Ma ona chronić przed internetowymi oszustami zarówno klienta, jak i przedsiębiorcę. Według statystyk opublikowanych przez portal Shopsafe, w zeszłym roku wskaźnik oszustw internetowych wzrósł aż o 23%.

Specjaliści Inform twierdzą, że poleganie na hasłach dostępu do platformy płatności powoduje też spadek sprzedaży – klienci często mają z nimi problemy. Wprowadzenie hasła dla potwierdzenia płatności jest szczególnie uciążliwe w przypadku korzystania z telefonu lub tabletu. Całe kosze wirtualnych towarów bardzo często wędrują z powrotem na półki elektronicznych sklepów w momencie, w którym klient zmuszony jest do finalizacji zakupu.

Dr Anrdeas Mayer, dyrektor działu odpowiedzialnego za ocenę ryzyka w Inform, komentuje: „klienci ciągle mają problemy z potwierdzaniem płatności online, ponieważ zapominają swoich haseł dostępu albo nawet nie rejestrują się aby je uzyskać. To jedna z większych bolączek całego sektora e-commerce. Jednak przy pomocy właściwej analizy danych, ocenie ryzyka i profilowaniu klienta, nawet 95% transakcji można sfinalizować bez konieczności ich dodatkowej weryfikacji.”

RiskShield działa na zasadzie przekierowania potwierdzenia płatności, bazując przy tym na analizie ryzyka oszustwa. System bierze pod uwagę całą gamę danych, jak profil klienta, używany przez niego rodzaj urządzenia i oprogramowania czy historia transakcji. Następnie specjalny algorytm opracowany przez firmę ocenia stopień ryzyka i wskazuje, jaki rodzaj weryfikacji jest potrzebny. Nawet, jeśli potwierdzenie transakcji będzie wymagało hasła, RiskShield zadziała jako dodatkowy parasol ochronny, wychwytując hasła, które mogły zostać skradzione. Nowy system obniża także koszty transakcji finansowych, redukując każdorazowe opłaty za przesyłanie jednorazowych haseł SMS-owych.