Centrum Handlowe
Centrum Handlowe

W pierwszej połowie 2013 r. w Polsce działało ponad 400 centrów handlowych o łącznej powierzchni 8,2 mln mkw. Od stycznia do czerwca do użytku oddano ok. 120 tys. mkw. nowej powierzchni. Rynek wzbogacił się między innymi o Galerię Solną w Inowrocławiu i Galerię Veneda w Łomży – wynika z raportu przygotowanego przez firmę Cushman & Wakefield.

Ponad 43 proc. budowanych obecnie centrów handlowych zostanie ukończone w drugiej połowie tego roku, m.in.: Galeria Katowicka, Poznań City Center, Galeria Bronowice w Krakowie i Riviera w Gdyni. W pierwszej połowie roku rozpoczęto budowę kilku nowych obiektów handlowych, w tym: Galerii Warmińskiej w Olsztynie, Zamkowych Tarasów w Lublinie, Galerii Bursztynowej w Ostrołęce, Galerii Neptun w Starogardzie Gdańskim i II nowo wybudowanej części Ogrodów w Elblągu. Poza powierzchnią dostępną w nowo budowanych centrach handlowych na rynku istnieje oferta wtórna, w rekomercjalizowanych centrach, stanowiąca atrakcyjną alternatywę dla najemców poszukujących obiektów o ustabilizowanej pozycji handlowej.

Według analityków C&W popyt na powierzchnie w centrach handlowych jest bardzo zróżnicowany i zależny od nasycenia danego rynku, jakości istniejących obiektów handlowych oraz dostępności powierzchni. Największe nasycenie powierzchnią centrów handlowych w grupie ośmiu aglomeracji jest we Wrocławiu i Poznaniu, a najmniejsze w Konurbacji Katowickiej i Szczecinie. Do rekordzistów w skali kraju należą jednak: Zgorzelec, Opole i Rzeszów.

Jak wynika z badania C&W, w czerwcu 2013 r. współczynnik pustostanów najwyższe wartości osiągał w Toruniu (6,2 proc.) i Radomiu (6,2 proc.), a najniższe w Szczecinie (2,2 proc.) i Warszawie (2,3 proc.).

Najwyższe czynsze za powierzchnie handlowe są w najlepszych warszawskich centrach, gdzie za lokal 100–150 mkw. na potrzeby sklepu odzieżowego trzeba zapłacić 75–85 euro/mkw./miesiąc. W pozostałych siedmiu aglomeracjach czynsze wynoszą średnio 35–40 euro/mkw./miesiąc, natomiast w miastach średniej wielkości i małych 21–29 euro/mkw./miesiąc.