Amazon sprzedaż internetowa

Dla największego sprzedawcy online na świecie, zatrudnianie dodatkowych pracowników w sezonie świątecznym urosło to do czegoś w rodzaju tradycji. W tym roku, Amazon planuje zatrudnić do obsługi swojej sieci dostawczej w USA około 70 tys. nowych pracowników.

W Ameryce sezonowi pracownicy stanowić mają wsparcie dla 20 tysięcy dotychczas zatrudnionych w liczącej 89 magazynów sieci Amazon. Kolejne 15 tys. firma planuje zatrudnić w Wielkiej Brytanii, co stanowi 50% wzrost w stosunku do świątecznego okresu ubiegłego roku. Amazon twierdzi, że wzrost zatrudnienia jest bezpośrednią odpowiedzią firmy na wzrost zapotrzebowania na jej usługi.

„Zatrudniając tymczasowo nowych pracowników osiągamy jednocześnie dwa cele. Po pierwsze, wynajdujemy wśród nich nowe talenty, zawsze mile widziane w naszej firmie. Po drugie, dostosowujemy w ten sposób liczebność naszego zespołu do zapotrzebowania klienta”, twierdzą przedstawiciele Amazon cytowani przez „Wall Street Journal”. Firma planuje też zatrudnienie części sezonowych pracowników na stałe.

Amazon planuje także wprowadzenie szeregu zmian w swojej europejskiej sieci dystrybucji. Firma chce przenieść ciężar realizacji zamówień z Niemiec do Polski i Czech, głównie ze względu na redukcję kosztów zatrudnienia. Puls Biznesu podał ostatnio, że firma planuje budowę pięciu nowych centrów logistycznych: dwóch w Czechach i trzech w Polsce. Dwie z polskich placówek mają znaleźć się we Wrocławiu, a jedna w Poznaniu. Każde z nich będzie miało powierzchnię 100 tys. metrów kwadratowych i będzie kosztowało około 60 milionów euro. Amazon wygeneruje w ten sposób około 6 tys. nowych miejsc pracy, a w okresie świątecznym – kolejne 9 tys.

„Rzeczywiście prowadzimy rozmowy z firmą Amazon, ale nie ma jeszcze oficjalnej decyzji” — powiedziała Pulsowi Biznesu Ewa Kaucz, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.