Multikino
Multikino

International Trading and Investments Holdings SA Luxembourg (Grupa ITI) poinformowała, że 01 października 2013 roku sfinalizowała transakcję sprzedaży Multikina SA spółce Vue-Entertainment Ltd.

Grupa ITI była właścicielem 86 proc. udziałów Multikina, pozostałe 14 proc. należało do długoletniego partnera biznesowego Multikina – Ares Management.

– Od momentu powstania w 1998 roku, Multikino zawsze promowało najwyższe standardy operacyjne i związane z zarządzaniem na rynku kinowym, ugruntowując swoją pozycję najbardziej innowacyjnej sieci kinowej w Polsce  Znalazło to potwierdzenie w otrzymanej przez akcjonariuszy Multikina kwocie 48 milionów euro za 100 proc. akcji. Jesteśmy dumni, że to właśnie Vue – lider branży kinowej przejmuje Multikino, gdyż jesteśmy pewni, że będzie dalej wspierał i rozwijał wysokie standardy Multikina, przyczyniając się do wzmocnienia jego wiodącej pozycji na polskim rynku – powiedział Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy ITI.

Multikino otworzyło pierwsze w Polsce kino typu multipleks w Poznaniu, w roku 1998 i jest obecnie drugim co do wielkości operatorem kinowym w kraju. Multikino zarządza obecnie siecią 28 kin z 231 ekranami w 22 polskich miastach i 2 kinami z 15 ekranami w krajach nadbałtyckich.

Vue to lider rynku paneuropejskiego i jeden z największych operatorów kinowych na świecie. W ciągu ostatnich trzech lat podwoił liczbę posiadanych kin z 70 do 146 i zwiększył liczbę ekranów, którymi zarządza, z 678 do 1321. Oprócz Multikina Vue przejął także Apollo Cinemas w Wielkiej Brytanii w maju 2012 roku i CinemaxX, drugiego co do wielkości operatora kinowego w Niemczech w lipcu 2012 roku.