Unia Europejska handel online
Evigo.com

Unia Europejska handel online

Komisja Europejska ogłosiła przyjęcie nowego pakietu legislacyjnego, w którego skład wchodzi dyrektywa regulująca płatności elektroniczne oraz propozycja regulacji wysokości prowizji od płatności kartą kredytową lub debetową.

“Rynek płatności w Unii Europejskiej jest podzielony i za drogi – generuje koszty na poziomie 1% unijnego PKB, czyli ok. 130 miliardów euro rocznie. Są to koszty, na które nasza gospodarka nie może sobie pozwolić” – powiedział Michel Barnier, Komisarz UE ds. Rynku Wewnętrznego. „Nasza propozycja zakłada promowanie rynku płatności elektronicznych poprzez obniżenie ceny usług i zwiększenie bezpieczeństwa zarówno po stronie sprzedawcy jak i konsumenta. Zaproponowane regulacje wysokości prowizji pozwolą zwalczyć niczym nieuzasadnione zawyżanie stawek” – dodał.

“Stawki prowizji, które zmuszeni są płacić sprzedawcy, finalnie i tak lądują na rachunku konsumenta, który nie tylko jest nieświadomy całej sytuacji, ale najczęściej też zachęcany przez bank do użycia karty, która przyniesie bankowi największe korzyści” – powiedział członek Komisji Europejskiej odpowiedzialny za konkurencję, Joaquín Almunia. „Wprowadzenie przepisów antymonopolowych pozwoli na redukcję zawyżonych stawek. Dzięki temu na rynek będą mogli wejść nowi gracze, a sprzedawcy zaoszczędzą na opłatach od transakcji. Konsumenci z kolei zadowoleni będą z obniżek cen” – dodał.

Nowa dyrektywa zakłada obniżenie kosztów płatności online poprzez wprowadzenie tzw. inicjacji płatności. Byłaby to usługa polegająca na współpracy pomiędzy sprzedawcą a bankiem kupującego, pozwalająca na tanie i efektywne transfery środków, bez użycia karty kredytowej. Dostawcy tych usług stosowaliby się do tych samych regulacji, co inni operatorzy usług finansowych, byliby też kontrolowani przez te same instytucje nadzoru. Jednocześnie, banki będą musiały wzmocnić ochronę płatności, ulepszając system identyfikacji klienta.

Dzięki nowym przepisom, konsumenci będą lepiej chronieni nie tylko przed internetowymi oszustami, ale też przed błędami, takimi jak np. omyłkowe przelanie pieniędzy na niewłaściwe konto. Klienci będą co prawda zmuszeni do akceptacji pewnego poziomu ryzyka, jednak w przypadku nieautoryzowanych płatności kartą, odpowiadać będą maksymalnie do kwoty 50 euro (obecnie jest to 150 euro).

Zaproponowane zmiany są odpowiedzią na zwyczaje Europejczyków w zakresie robienia zakupów i płacenia za nie. Teraz, prawie każdy posiadacz konta bankowego w UE ma też kartę debetową, a 40% posiada również kartę kredytową. 34% obywateli Unii kupuje produkty przez internet, a ponad 50% posiada smartfona, co pozwala im wkroczyć w świat płatności mobilnych. Niektóre gałęzie gospodarki, jak na przykład przemysł turystyczny, już w tej chwili większość obrotu osiąga w internecie.

Mimo tego, europejski rynek kart kredytowych i debetowych, płatności online i płatności mobilnych pozostaje podzielony i stawia czoła poważnym wyzwaniom, które spowalniają wzrost gospodarczy UE. Dzięki nowym regulacjom, rynek ten skutecznie będzie mógł poradzić sobie z palącymi problemami zawyżonych opłat za transakcje, różnic w infrastrukturach technologicznych poszczególnych operatorów płatności czy monopolizacją rynku.