Wartość transakcji inwestycyjnych

Według szacunków firmy doradczej Jones Lang LaSalle, wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych od początku roku do końca września wyniosła w przybliżeniu 2,064 mld euro.

Na sam III kwartał przypadło 1,04 mld euro. Eksperci Jones Lang LaSalle spodziewają się, że wartość transakcji na koniec roku przekroczy 3,1 mld euro, co będzie wynikiem porównywalnym do 2007 roku.

W rozbiciu na poszczególne segmenty rynku, dane Jones Lang LaSalle pokazują, że wartość transakcji handlowych od początku roku do końca III kw. wyniosła w przybliżeniu 780 mln euro.

W samym tylko III kw. br. na sektor handlowy przypadły transakcje o wartości 575 mln euro.

Najważniejsze transakcje sfinalizowane w sektorze handlowym rynku w III kw. to Silesia City Center (ponad 400 mln euro, Katowice) – największa tegoroczna transakcja  na rynku nieruchomości nie tylko w Polsce, ale i w całym regionie Europy Środkowo – Wschodniej) oraz Galeria Dominikańska (ok. 152 mln euro, Wrocław)

Transakcje w toku, których zamknięcie planowane jest na IV kw. 2013 r., to w segmencie handlowym  portfolio Charter Hall (Kraków, Katowice, Wrocław, Szczecin, Gliwice) czy Wola Park (Warszawa).

– Z naszych analiz wynika, że całkowita wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2013 r. przekroczy 3,1 mld euro, a więc osiągnie wartość na poziomie podobnym do 2007 r. i o prawie 15 proc. przewyższy rok ubiegły. Polska, na którą przypada ok. 70 proc. tegorocznych transakcji w Europie Centralnej, pozostaje dominującym rynkiem regionu. Warto zauważyć, że 2013 to również bardzo mocny rok na rynku inwestycyjnym w segmencie nieruchomości handlowych. Zakładając, że w IV kw. inwestorzy zrealizują swoje plany i sfinalizują umowy w toku, całkowita tegoroczna wartość transakcji w segmencie handlowym może sięgnąć 1,7 mld euro, w porównaniu do 1,07 mld euro w roku ubiegłym – komentuje Agata Sekuła, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle.