Zakupy

Zasoby powierzchni w parkach i magazynach handlowych w Polsce wynoszą 2,4 mln mkw., z czego parki stanowią ok. 26 proc. W pierwszej połowie 2013 r. dostarczono na rynek ponad 60 tys. mkw. tego typu powierzchni – wynika z analizy firmy Cushman & Wakefielad.

W budowie pozostaje kolejnych 60 tys. mkw. z datą ukończenia w latach 2013–2014, głównie w formie niewielkich parków handlowych. Szacuje się, że do końca 2015 r. powstanie dodatkowo ok. 100 tys. mkw. tego typu powierzchni.

Według firmy C&W sektor parków handlowych w Polsce staje się obecnie obszarem wzmożonej aktywności, w którym prężnie działa kilkanaście firm deweloperskich. Pustostany w tego typu obiektach wynoszą obecnie około 5 proc.

Jak twierdzą specjaliści z C&W, parki handlowe są budowane i planowane przede wszystkim w miastach średniej wielkości i małych, często jako niewielkie obiekty z ofertą produktów codziennego użytku. W pierwszej połowie roku największym wydarzeniem było jednak oddanie do użytku kompleksu Europa Centralna w Gliwicach, który na powierzchni 40 tys. mkw. oferuje między innymi sklepy: Castorama, Saturn, Jula, Sports Direct, RTV Euro AGD, Jysk, Ski Team i Reserved. Największym budowanym obecnie parkiem handlowym jest tworzona aktualnie część kompleksu Ikea Franowo o powierzchni 14 tys. mkw.

W dużych parkach handlowych dominują sklepy z artykułami budowlanymi, sprzętem RTV AGD, meblami, sprzętem sportowym i wyposażeniem wnętrz. W mniejszych obiektach lokują się chętnie sklepy RTV AGD, multimedia, akcesoria, drogerie oraz moda i obuwie z ofertą dyskontową.

Niespożywcze sklepy wielkopowierzchniowe rozwijają się także jako obiekty wolnostojące, szczególnie w sektorach: artykuły budowlane, meble i wyposażenie wnętrz oraz sprzęt sportowy. W pierwszej połowie roku otworzyły się między innymi: Castorama w Rybniku i Bricomarche w Barlinku i Nisku. Buduje się Leroy Merlin w Płocku, a w Skarżysku Kamiennej sklep Brico Depot jest modernizowany do standardu Castoramy.

Według C&W czynsze za powierzchnie w parkach handlowych są stabilne i wynoszą 6–8 euro/mkw./miesiąc dla największych najemców oraz 9–13 euro/mkw./miesiąc dla powierzchni średnich. Szacowany poziom czynszów dla wolnostojących magazynów handlowych to 6–8 euro/mkw./miesiąc.