Forum Radunia

Amerykański fundusz nieruchomości należący do Blackstone przejął holenderską spółkę Multi Corporation. Obecnie Multi realizuje w Polsce wielofunkcyjny kompleks Forum Radunia o powierzchni 62 tys. mkw. powierzchni handlowej (Gdańsk).

Multi jest liderem na europejskim rynku właścicieli, zarządców oraz (re)deweloperów wysokiej jakości centrów handlowych. Jako część portfela Blackstone, Multi będzie pan-europejską platformą komercyjną posiadającą stabilne zaplecze finansowe, zorientowaną na rozwój i skupioną na tworzeniu, zarządzaniu i polepszaniu wpływów z powierzchni najmu.

– Cieszymy się z dołączenia Multi do grupy Blackstone. Nasze przejęcie zdecydowanie wzmocniło pozycję finansową Multi, którego portfolio zawiera nieruchomości o najwyższej jakości w Europie. Zespół Multi ma wybitne osiągnięcia w rewitalizacji centrów handlowych i doskonałe wyniki w kreowaniu przestrzeni, które czynią zakupy ekscytującymi, przyciągając zarówno klientów, jak i najbardziej pożądanych najemców. Blackstone i Multi razem patrzą w przyszłość oczekując rozwoju i możliwości ekspansji na europejskim rynku handlowym – powiedział Ken Caplan, Head of European Real Estate w Blackstone.

– Jesteśmy zadowoleni z wejścia w struktury Blackstone, którego pozycja na rynku nieruchomości daje Multi możliwość kontynuowania historii sukcesów. Blackstone jest wiodącym światowym inwestorem rynku nieruchomości, skupionym na tworzeniu wartości poprzez zaangażowane zarządzanie i ukierunkowane inwestycje – powiedział Dick van Well, prezes zarządu Multi.

– Przejęcie Multi przez Blackstone to potwierdzenie posiadania zasobów o wysokiej jakości oraz kreatywności i poświęcenia naszych pracowników w dostarczaniu wartości dla konsumentów, najemców i inwestorów. Jesteśmy w dobrej sytuacji mogąc wykorzystać możliwość budowania portfolio i dalszego wzmacniania dynamiki centrów handlowych, które posiadamy i którymi zarządzamy, tworząc wartość dla konsumentów i interesujące destynacje dla lokalnych środowisk – dodał Heino Vink, członek zarządu Multi.

Dick van Well, poprzednio pełniący funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Multi, objął stanowisko prezesa zarządu. Heino Vink i Mark van den Berg będą kontynuowali swoją działalność jako członkowie zarządu.

Jan Meines, zasiadający w Radzie Nadzorczej od 2011 roku, został przewodniczącym rady Nadzorczej, której skład obejmuje także Jonathan’a Lurie’go, dyrektora zarządzającego w Blackstone European Real Estate i Robert’a Welanetz’a, byłego dyrektora w światowej agencji Jones Lang LaSalle.

Multi obecnie posiada, bądź zarządza 56 centrami handlowymi, odwiedzanymi rocznie przez ponad 330 milionów klientów, wydających około 3.2 biliarda euro rocznie w ponad 5,2 tys. sklepach i restauracjach. Multi zatrudnia ponad 500 pracowników w działach zajmujących się zarządzaniem centrami handlowymi, aktywami, deweloperstwem oraz działaniami wspierającymi, działając w 13 krajach w Europie, włączając Turcję, gdzie jest największym właścicielem i zarządcą centrów handlowych. Multi, z siedzibą w Holandii, jest obecne w 13 krajach Europy: Belgia, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Niemcy, Wielka Brytania, Czechy, Polska, Ukraina i Turcja.

Od 1982 roku projekty Multi, niejednokrotnie stanowiące siłę napędową rewitalizującą miasto czy region, są rozpoznawalne oraz nagradzane na międzynarodowej arenie za ich oryginalny i nowoczesny wyraz, jakość architektoniczną, zrównoważony rozwój oraz daleko idącą wrażliwość na lokalne otoczenie. Ostatnio przyznano nagrody m.in. podczas ICSC, ULI, MAPIC i MIPIM za Forum Istanbul i Marmara Forum w Turcji, Forum Duisburg w Niemczech, Almada Forum w Portugalii i rewitalizację śródmieścia Rotterdamu w Holandii.

W Polsce realizowany projekt Forum Radunia ma ruszyć w 2016 roku. Spółką odpowiedzialną za inwestycję jest Multi Development Poland.

Blackstone jest liderem w inwestycjach private equity na rynku nieruchomości. W ciągu ostatnich 20 lat podmioty zależne od Blackstone działające w obszarze nieruchomości dokonały ponad 300 odrębnych inwestycji na łączną kwotę 28 mld dolarów.
Obecnie Blactone zarządza kapitałem inwestorskim wynoszącym 64 mld dolarów. W Polsce Blackstone poprzez platformę King’s Street Retail posiada następujące centra handlowe: Magnolię Park we Wrocławiu, Galerię Twierdza Kłodzko, Galerię Twierdza w Zamościu, Galerię Pestka w Poznaniu, Wzorcownię Włocławek, Galerię Tęcza w Kaliszu oraz Galerię Leszno. Ponadto Blackstone jest udziałowcem spółki Valad Europe, która kontroluje fundusz centrów handlowych w Polsce, należąc do GE Capital Real Estate. W portfolio funduszu wchodzi sześć centrów handlowych i trzy hipermarkety o łącznej powierzchni 300 tys. mkw. Obiekty znajdują się w siedmiu miastach Polski m.in. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. (CH Korona Wrocław, CH Rondo w Bydgoszczy, CH Ster w Szczecinie, CH Kometa w Toruniu, CH Tulipan w Łodzi, King Kross Praga w Warszawie).