Zmieniająca się struktura handlu detalicznego, w tym wzrost popularności centrów handlowych jako miejsc robienia zakupów, spowodowała, że główne ulice handlowe w Polsce są zdominowane przez gastronomię, usługi finansowe oraz handel na potrzeby ruchu turystycznego i handel lokalny – wynika z raportu firmy Cushman & Wakefield.

Zmianom w składzie branżowym najemców przy głównych ulicach handlowych sprzyjają rewitalizacje centrów miast i modernizacje infrastruktury drogowotransportowej, nowe inwestycje komercyjne oraz wejścia na rynek podmiotów z sektora dóbr luksusowych.

W Warszawie trwa budowa drugiej linii metra. Po jej uruchomieniu znacząco wzrośnie atrakcyjność handlowa okolic skrzyżowania Nowego Światu i Świętokrzyskiej. Już dziś deweloperzy przygotowują ofertę lokali pod wynajem.

Jak informuje C&W w Katowicach trwa remont ulicy 3 Maja. Odnowiona arteria ma zyskać na atrakcyjności, a jej znaczenie wzrośnie ze względu na znajdującą się nieopodal Galerię Katowicką. Dzięki temu sąsiedztwu siła handlowa rejonu głównego dworca kolejowego miasta będzie dużo większa. Oferty centrum handlowego i ulicy handlowej będą się uzupełniać.

Według C&W w obliczu ograniczonej dostępności terenów inwestycyjnych w centrach miast realizowane projekty cieszą się dużym zainteresowaniem najemców z sektora handlowo-usługowego. W Warszawie, w nowo budowanym obiekcie przy ul. Chmielnej 25, swój sklep uruchomi niebawem Smyk, który z uwagi na plany modernizacji budynku w Al. Jerozolimskich zmienia lokalizację. Natomiast w Poznaniu w otwartej w marcu Galerii MM przy ul. Półwiejskiej rozpoczął działalność sklep sieci Cubus.

Do rozwoju handlu przy głównych ulicach przyczyniają się także debiuty podmiotów z ofertą dóbr luksusowych. W pierwszej połowie roku wydarzeniem na rynku było otwarcie sklepu Louis Vuitton w domu towarowym Vitkac przy ul. Brackiej w Warszawie. Kolejne wejścia sieci luksusowych na polski rynek związane są z planami remontów i modernizacji prestiżowych historycznych budynków w centrum stolicy, w tym Hotelu Europejskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

Jak twierdzą analitycy Cushman & Wakefield z uwagi na małą dostępność lokali czynsze przy głównych ulicach handlowych w największych miastach są stosunkowo wysokie i stabilne, a rekordowe wartości osiągają w Warszawie i Krakowie (75–85 euro/mkw./miesiąc).