Africa online retailing
Shutterstock

Africa e-commerce e-retailers

Dostawca rozwiązań telekomunikacyjnych Bharti Airtel oraz Ecobank Transitional wspólnie uruchomią Airtel Money w dziewięciu krajach Afryki.

Airtel Money to narzędzie wprowadzone przez Bharti Airtel. Pozwala ono klientom dokonywać płatności za pomocą urządzeń mobilnych. Partnerstwo z Ecobank Transitional umożliwi klientom zamieszczanie depozytów na koncie w Airtel Money i wypłacanie ich w filiach banku. Dostępne będą też inne usługi, takie jak płacenie rachunków, sprawdzanie stanu konta i robienie przelewów.

Usługa działa już w siedmiu afrykańskich państwach: Burkina Faso, Czadzie, Demokratycznej Republice Konga, Ghanie, Republice Nigru, Zambii Kenii. W pozostałych dwóch, Gabonie i Sierra Leone, platforma zostanie uruchomiona w październiku.

Patrick Akinwyntan, dyrektor wykonawczy Domestic Banku, należącego do grupy Ecobank twierdzi, że dzięki współpracy z Bharti Airtel Ecobank rozpowszechni usługi bankowe wśród mieszkańców Afryki, zarówno wśród tych którzy korzystają z nich w niewielkim stopniu, jak też wśród tych, którzy nie korzystają w ogóle. Poinformował, że aby korzystać z usługi wystarczy mieć konto w Ecobanku oraz być zarejestrowanym na Artitel Money. Dotyczy to tych krajów, w których na przeszkodzie nie stoją regulacje prawne.

Chidi Okpala, dyrektor afrykańskiego oddziału Airtel Money uważa,że  poprzez nawiązanie współpracy z Ecobankiem firma rozpowszechni w Afryce niedrogie, proste i innowacyjne rozwiązania płatnicze. Zapewnia, że aby poprawić jakość życia swoich klientów, Artitel będzie dalej oferował, we współpracy z innymi partnerami takimi jak Ecobank, a usługi mobilne dostosowane do lokalnego rynku.

Bharti Airtel jest globalną firmą telekomunikacyjną, która operuje w 20 krajach Azji i Afryki. Pod koniec lipca 2013 r. liczba klientów obsługiwanych przez firmę przekroczyła 275 milionów.

Ecobank Transnational z siedzibą w Lomé, stolicy Togo, jest spółką matką wiodącego afrykańskiego banku, czyli Ecobanku. Obecnie działa w 34 afrykańskich krajach.