– Rośnie znaczenie współpracy centrów handlowych, samorządów lokalnych i organizacji społecznych w kształtowaniu społecznej funkcji miast. Placówki wychowawcze Stowarzyszenia Siemacha to modelowy przykład połączenia biznesu, samorządu z nową społeczną przestrzenią polskich miast – mówi Malwina Borowiecka, dyrektor Siemacha Spot w Galerii Korona Kielce.

Obecnie placówki Siemachy – organizacji społecznej skupiającej się w trzech obszarach działania – wychowania , sportu i terapii – funkcjonują w 4 centrach handlowych w Polsce.

Pierwsza placówka powstała z inicjatywy Rafała Sonika 2010 roku – prezesa Gemini Holdings. Firma wybudowała obiekt o powierzchni blisko 2 tys. mkw. przy centrum handlowym Gemini Park Tarnów w 2010 r. Kolejne placówki powstały w krakowskim centrum handlowym Bonarka City Center w 2011 roku, Millenium Hall w Rzeszowie w 2012 roku oraz w Galerii Korona Kielce w 2013 roku.

– Stowarzyszenie Siemacha chce współpracować z galeriami handlowymi, które planują stworzenie wyjątkowej przestrzeni dla młodzieży w swoich obiektach handlowych. Chcemy pokazać, że Stowarzyszenie Siemacha to jeden z aspektów uatrakcyjnienia centrów handlowych, a także ważna funkcja społeczna – podkreśla Malwina Borowiecka.

Placówki w galeriach handlowych działają dzięki ścisłej współpracy Stowarzyszenia Siemacha, galerii oraz lokalnych władz samorządowych. Projekt jest oparty o partnerstwo publiczno-społeczno-prywatne. Korzyści odnoszą wszystkie podmioty. Stowarzyszenie zapewnie doświadczenie, wiedzę, kadrę i zarządza placówką, a galeria handlowa gwarantuje placówce lokal o powierzchni 500 – 800 mkw. na komercyjnych warunkach. Samorząd lokalny z kolei zawiera umowę ze Stowarzyszeniem na realizację zadania publicznego czyli na prowadzenie placówki.

– Propozycji działań pro publico bono otrzymuję wiele, jednak ten projekt od początku wydawał mi się absolutnie bezkonkurencyjny. Współpracuję z Siemachą od 20 lat. Wiem, że to umiejętne zarządzana organizacja, która działa w sposób transparentny i długoterminowy. Niezwykłą radość daje mi poczucie, że uczestniczę w kreowaniu przyszłości młodych ludzi – powiedział Rafał Sonik, prezes Gemini Holdings.

Siemacha w CH Gemini Park Tarnów ma 2 tys. mkw. powierzchni na której funkcjonują pracownie muzyczna, artystyczna i edukacyjna, sale warsztatowe, aula, kuchnia, jadalnia, siłownia, sale fitness a także oddział poradnictwa i terapii.

Siemacha wzbogaca o funkcję społeczną także ofertę Millenium Hall w Rzeszowie. Lokal w Rzeszowie ma 400 mkw. powierzchni i znajdują się w nim m.in. pracownia multimedialna oraz pracownia rozwoju społecznego.

– Siemacha to przede wszystkim wiara w możliwości młodych ludzi i dowód na to, że wspólnie jesteśmy w stanie tworzyć wspaniałe rzeczy. Raduje fakt, że są takie miejsca, w których młodzież może kreatywnie spędzać czas – mówi Marta Półtorak, prezes zarządu Develop Investment sp. z o.o.

400 mkw. ma także placówka Siemachy w Galerii Korona Kielce. – Z wielkim entuzjazmem przyłączamy się do projektu Siemacha w galeriach handlowych, albowiem doskonale uzupełnia on misję naszego obiektu. Galeria Korona Kielce to pierwsze śródmiejskie centrum handlowo-rozrywkowe w Kielcach. Dokładamy zatem starań, by zapewnić naszym klientom możliwość spędzania wolnego czasu, a młodym ludziom zaoferować atrakcyjne warunki rozwoju – podkreśla Michał Tur, dyrektor Galerii Korona Kielce.

Deklaracje uruchomienia kolejnych placówek Siemacha potwierdzili już przedstawiciele kolejnych centrów handlowych. W planach jest otwarcie nowych lokali Siemachy w poznańskiej Galerii Malta, Galerii Katowickiej, CH Ferio Wawer w Warszawie, w Cuprm Arena we Wrocławiu, a także w  kolejnych centrach Gemini Holdings – w Bielsku Białej oraz w Tychach.