online retailers distribution centers
Shutterstock

online retailers distribution centers

Popyt na duże centra dystrybucyjne w Stanach Zjednoczonych rośnie w dużej mierze dzięki rozwojowi e-commerce, a łączna powierzchnia budowanych obecnie obiektów tego typu sięga blisko 9 mln metrów kwadratowych -wynika z opublikowanego właśnie raportu Jones Lang LaSalle „Big Box Velocity Index”.

Indeks Big Box Velocity zestawia aktualne dane o dostępnych nieruchomościach z informacjami o zapotrzebowaniu najemców. W czołówce rankingu sektorów, które w największym stopniu pobudzają rynek nieruchomości znalazł się handel detaliczny, a zwłaszcza handel internetowy, a później firmy logistyczne oraz przemysł wytwórczy.

„Ożywienie na rynku nieruchomości logistycznych widać po wzroście zainteresowania dwoma rodzajami obiektów – o wielkości od 23 tys. do 46 tys mkw. – oraz budynkami o powierzchni większej niż 92 tys. mkw. Łącznie te dwa typy nieruchomości są obecnie najczęściej poszukiwane na rynku” – czytamy w raporcie.

Zwiększone zainteresowanie centrami dystrybucyjnymi w Stanach Zjednoczonych wynika przede wszystkim z poprawiającej się sytuacji ekonomicznej oraz dynamicznego rozwoju sektora e-commerce. Według raportu, aż 10% wszystkich budowanych tam obecnie obiektów o charakterze dystrybucyjnym powstaje z myślą o handlu w sieci. Średnia wielkość powstających właśnie centrów logistycznych kształtuje się na poziomie 33,4 tys. mkw. Jednocześnie połowa inwestycji nie ma jeszcze nabywców.

“Zapotrzebowanie generowane przez e-commerce wpływa na kształt rynku nieruchomości w większym niż kiedykolwiek stopniu. Kształtuje też wymagania zarówno ze strony firm handlujących w sieci, jak i inwestorów instytucjonalnych, dzięki którym możliwa jest spekulacja w budownictwie” – zauważają autorzy.

e-commerce logistics distribution center