infografika-fraud-2048x926

Mimo, że prawie połowa firm sektora e-commerce (47%) przyznaje, że ochrona przez cyber-przestępcami jest dla nich priorytetem, nadal niewielu e-sprzedawców decyduje się na wprowadzenie darmowej ochrony dla swoich klientów (9%) – wynika z sondażu przeprowadzonego ostatnio przez firmę Deloitte.

Deloitte spytał 2200 sprzedawców internetowych o ich sposoby ochrony klientów przed oszustwami. 8% z nich przyznało, że kradzieże w sieci to dla nich problem numer jeden, a 9% ankietowanych przyznało, że oferuje klientom bezpłatne narzędzia do ochrony.

“E-commerce oznacza olbrzymie możliwości biznesowe, ale też ryzyko strat spowodowanych przez cyber-przestęców, które ponoszą zarówno konsumenci, jak i sprzedawcy” – uważa David Williams, prezes Deloitte Financial Advisory Services LLP. “W ubiegłym roku ataki phishingowe wzrosły aż o 40%, dlatego podnoszenie świadomości w tym zakresie i proponowanie skutecznych rozwiązań jest tak ważne w zwalczaniu tego procederu” – dodał.

Zaledwie 9% firm przyznało, że w ciągu minionych 12 miesięcy znacząco podniosło swoje budżety ten cel. 22% firm nieznacznie zwiększyło środki finansowe na ochronę przed elektronicznymi oszustami, a w 21% nie zwiększyło swoich wydatków .

Według badania, większe bezpieczeństwo transakcji zawieranych przy użyciu kart płatniczych w tradycyjnych sklepach internetowych sprawia, że nasilają się przestępstwa związane z handlem mobilnym.

“Biorąc pod uwagę rozwój aplikacji mobilnych w sprzedaży online oraz wzrost bankowości mobilnej, zaskakuje fakt, że handel mobilny nie jest wystarczająco dobrze chroniony” – uważa Prakash Santhana, dyrektor Deloitte Financial Advisory Services LLP. „Ryzyko związane z cyber-przestępstwami i złośliwym oprogramowaniem będzie rosło wprost proporcjonalnie do rynku e-commerce” – dodaje.

Szacuje się, że obecnie 99% złośliwego oprogramowania powstaje z przeznaczeniem na urządzenia obsługiwane przez systemem Android. Wielofunkcyjne trojany nie tylko wykradają dane z telefonów, ale ściągają też dodatkowe oprogramowanie hackerskie. Niektóre jest w stanie przesłać złodziejom pieniądze z konta nieświadomego użytkownika przy pomocy smsa – ostrzegają eksperci.

deloite-770x573