Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę CH Tarasy Zamowe w Lublinie

30 października 2013 r. odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę centrum handlowo-rozrywkowego Tarasy Zamowe w Lublinie. Obiekt zaoferuje do 38 tys. mkw. powierzchni najmu i będzie miejscem dla ok. 150 sklepów. Otwarcie Tarasów Zamkowych jest planowane na ostatni kwartał 2014 roku. Całkowity koszt inwestycji to około 95 milionów euro (398 mln zł).

W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk, przedstawiciele spółki Immofinanz Group, generalnego wykonawcy spółki Warbud i studia architektonicznego „Stelmach i Partnerzy”.

– Lublin, z liczbą 350 tys. mieszkańców i obszarem napływu klienta sięgającym 800 tys. jest atrakcyjnym rynkiem dla branży nieruchomości. Fakt ten potwierdza zainteresowanie ze strony potencjalnych międzynarodowych, krajowych i lokalnych najemców. Niedawno podpisaliśmy umowę najmu z hiszpańską spółką Inditex Group, jedną z największych firm odzieżowych na świecie – powiedział Eduard Zehetner, prezes Immofinanz Group. Inditex będzie reprezentowany w Tarasach Zamkowych na powierzchni 5,3 tys. mkw. przez wszystkie siedem marek należących do spółki (Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho i Zara Home). – Spodziewamy się szerokiej i zbalansowanej gamy najemców, w tym dobrze znanych marek, które nie były wcześniej dostępne w Lublinie i najbliższym regionie – dodał Eduard Zehetner.

– Jesteśmy dumni, że zostaliśmy wybrani generalnym wykonawcą tego prestiżowego projektu. Podczas ostatnich trzech i pół miesięcy wykorzystaliśmy do budowy prawie 2,5 tys. ton stali i ponad 34 tys. m3 betonu. Prace nad budową płyty dennej i powiązanych instalacji zostały zakończone, budynek w stanie surowym powinien być gotowy wiosną 2014 roku – powiedział Grzegorz Chudzik, członek zarządu Warbud SA.

– Naszym celem jest rewitalizacja bezpośredniego otoczenia Zamku i Starego Miasta. Współpraca i partnerska postawa ze strony inwestorów i właścicieli pobliskich nieruchomości są kluczowe dla uporządkowania tego terenu. Inwestycja Immofinanz Group dobrze wkomponuje się w to zadanie. Kompleks galerii Tarasy Zamkowe powstaje w sąsiedztwie zabytkowej części miasta i w zamierzeniu jest przedłużeniem obszaru handlu, ponadto przyczynia się do powstania nowego układu komunikacyjnego wokół – dodał Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

– Tarasy Zamkowe to nie tylko proekologiczny budynek, spełniający standard energooszczędności BREEAM. To również przestrzeń publiczna i kultury, która stanie się przyjaznym i atrakcyjnym miejscem spotkań lublinian – zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz – powiedział Bolesław Stelmach – biuro architektoniczne „Stelmach i Partnerzy”.

Na tej dotychczas największej budowie w Lublinie zatrudnionych jest obecnie na dwóch zmianach ponad 230 osób. Wykop i płyta denna oraz ściany szczelinowe zostały już ukończone. Każdego dnia do budowy centrum używanych jest około 400 m3 betonu i 45 ton prętów zbrojeniowych. Na budowie zostały zainstalowane 92 kontenery budowlane, codziennie teren odwiedza 40 ciężarówek. Zostały podjęte już zabezpieczające działania przed zbliżającymi się miesiącami zimowymi: oświetlenie i ogrzewanie pozwolą na szybki postęp prac również zimą.

W Tarasach Zamkowych znajdzie się 150 sklepów, trzy restauracje oraz wiele kawiarni i bistro. Całkowity teren obiektu to 105 tys. mkw., w czym zawierać się będzie 38 tys. m2 powierzchni najmu i 1400 miejsc parkingowych na trzech poziomach. Do nowego centrum handlowego między alejami Unii Lubelskiej i Tysiąclecia będzie można z łatwością dotrzeć komunikacją miejską, rowerem lub pieszo. Około 12 milionów euro (50 milionów złotych) zostanie wykorzystanych m.in. do sfinansowaniia specjalnie zaprojektowanych rozwiązań komunikacyjnych  zapewniających płynny ruch samochodów, rowerów i pieszych.

Projekt Tarasów Zamkowych łączy w sobie unikalny koncept architektoniczny i wysokie standardy ekologiczne. Wyjątkowy efekt osiągnięto poprzez wykorzystanie zielonego dachu: traw, zielonych ścieżek i punktów widokowych. Z najlepiej położonego punktu na dachu roztacza się wspaniały widok na lubelskie Stare Miasto i Zamek. Publiczne skwery na rogach budynku zapewnią przestrzeń rekreacyjną oraz miejsce dla wydarzeń kulturalnych. Plany zakładają zdobycie dla tego obiektu poziomu „very good” w certyfikacji BREEAM.

Immofinanz Group to jedna z największych w Europie firm z branży nieruchomości. Jest notowana w indeksie ATX na Wiedeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jak i na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Od momentu założenia w 1990 r. zgromadziła portfolio wysokiej klasy nieruchomości, które obecnie obejmuje ponad 1,7 tys. wysoko notowanych obiektów o wartości około 10,4 mld euro.