Amazon sprzedaż internetowa
Amazon

Connecticut stało się kolejnym amerykańskim stanem, którego mieszkańcy zostali objęci podatkiem za zakupy w sklepie internetowym Amazon. Stało się to po tym, gdy amerykański gigant handlowy ogłosił plan budowy kolejnego centrum logistycznego.

W świetle obowiązujących przepisów, władze stanowe mogą nałożyć obowiązek poboru podatku od sprzedaży jedynie na sprzedawców posiadających fizyczne przedstawicielstwo firmy na terenie stanu. Przepis jest zgodny z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 1992 roku.

Stan Connecticut już wcześniej próbował nałożyć obowiązek podatkowy na Amazon, na mocy przepisów z 2011 roku. Nakładały one obowiązek podatkowy na firmy reklamujące się na stronach partnerskich z terenu Connecticut, takich jak serwisy zniżkowe lub blogi. Przepis opierał się na założeniu, że współpraca między sprzedawcą a stroną partnerską stanowi odpowiednik fizycznej obecności na terenie stanu. Amazon zdecydował się wtedy zerwać wszystkie umowy partnerskie w Connecticut i odmówił ściągania podatków ze swoich klientów z tego stanu.

Podatek od sprzedaży w Connecticut wynosi 6,35%. Według biura prasowego urzędu skarbowego Connecticut w tym roku fiskalnym podatki od sprzedaży w serwisie Amazon mają przynieść stanowemu budżetowi 15 mln dolarów. Amazon jeszcze nie zabrał stanowiska w tej sprawie.

Z początkiem listopada już łącznie 14 stanów będzie nakładać na amerykańskiego giganta internetowego podatek od sprzedaży. Po otwarciu centrum dystrybucyjnego w Baltimore, Maryland, które ma nastąpić w 2014 roku, liczba ta wzrośnie do 15.