20 centrów handlowych ruszy do końca 2013 roku w Rosji

Obecnie w Rosji widoczny jest trend rozwoju centrów handlowych o powierzchni najmu od 30 tys. mkw. do 40 tys. mkw. (GLA), w miastach poniżej 300 tys. mieszkańców, takich jak Kostroma, Smoleńsk, Siergijew Posad, Podolsk, Wołogda – informuje Cushman & Wakefield w raporcie dotyczącym nieruchomości handlowych w Rosji za III kwartał 2013 roku.

Największym centrum handlowym w Rosji, otwartym w 2013 roku, jest Aquarel w Wołgogradzie (pow. 92,1 tys. mkw. GLA). Do końca roku wśród największych centrów handlowym planowane jest uruchomienie Aeropark w Briańsku (pow. 92,1 tys. mkw. GLA), Globus (pow. 84 tys. mkw. GLA) oraz nowej części Grinvich w Jekaterynburgu (nowa pow. 84 tys. mkw. GLA).

W Moskwie niewielki spadek liczby otwarć centrów handlowych na przełomie 2012 – 2013 będzie rekompensowany przez duże otwarcia w 2014 roku. Zaczną działać wtedy: CH Columbus, Aviapark, Vegas Crocus City i Mozaika. W III kwartale 2013 roku w Moskwie uruchomiono tylko jedno centrum handlowe Raikin Plaza.

W Moskwie widoczne są różne formaty handlowe m.in.: centra handlowo-rozrywkowe (Rio, Raikin Plaza), centra outletowe (Vnukovo i Fashion House), a także wielofunkcyjne kompleksy (White Square, Evolution). Kolejnym formatem handlowym na rynku rosyjskim będzie park handlowy (Bella Vita 36 tys. mkw. GLA), który będzie otwarty do końca roku w rejonie Moskwy (Pawlogradska Posad).