Francuska sieć supermarketów Carrefour negocjuje warunki odkupienia części lokalizacji od Klépierre, operatora centrów handlowych. W spekulacjach prasowych mówi się o lokalizacjach w Europie Zachodniej.

Grupa Carrefour poinformowała w oficjalnym komunikacie, że prowadzi rozmowy dotyczące przejęcia obiektów z portfolio Klépierre, ale nie doszło jeszcze do ostatecznego porozumienia i zawarcia wiążącej umowy.

– Na bieżąco będziemy informować o podjętych działaniach i jeśli dojdzie do podpisania umowy poinformujemy o szczegółach transakcji – podano w komunikacie Carrefour.

Szacuje się, że do transakcji może dojść jeszcze w tym roku, a jej możliwa wartość to 1,7 mld euro.

Klépierre oferuje usługi w zakresie zarządzania rozwojem, najmem, nieruchomościami i majątkiem. Wartość portfela nieruchomości Klépierre na 31 grudnia 2012 r. wynosiła 16,4 mld euro. Nieruchomości te to przede wszystkim duże centra handlowe w trzynastu krajach Europy kontynentalnej. Firma jest właścicielem lub zarządcą ponad 330 tego typu obiektów w Europie, m.in. na Węgrzech, w Czechach oraz w Polsce.

Klépierre posiada pakiet kontrolny w spółce Steen & Strøm (56,1 proc.), będącej największym w Skandynawii właścicielem i zarządcą centrów handlowych. Największymi akcjonariuszami Klépierre są Simon Property Group (28,9 proc.) – firma działająca w branży centrów handlowych oraz bank BNP Paribas (21,9 proc.). Spółka Klépierre to francuski fundusz inwestujących w nieruchomości (REIT (SIIC)) notowany na giełdzie Euronext ParisTM w ramach indeksów SBF 80, EPRA Euro Zone oraz GPR 250. Spółka jest ponadto notowana w ramach kilku indeksów etycznych DJSI World, FTSE4Good, ASPI Euro Zone.