Podczas tegorocznych targów MAPIC Atrium European Real Estate, właściciel, operator i deweloper nieruchomości komercyjnych i centrów w Europie Środkowo-Wschodniej, będzie prezentować projekty ze swojego portfolio w Polsce – zarówno obiekty istniejące jak i planowane inwestycje.

Po sfinalizowaniu w sierpniu 2013 r. przejęcia Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu, Grupa Atrium posiada w Polsce 22 obiekty handlowe o łącznej powierzchni najmu 422, 800 mkw. Podczas targów zaprezentowane zostaną przede wszystkim dwa centra handlowe: Atrium Copernicus w Toruniu, którego otwarcie rozbudowywanej części planowane jest na ostatni kwartał 2014 roku i powstające w Lublinie Atrium Felicity, którego otwarcie jest planowane na początek 2014 roku.

Spółka Atrium European Real Estate (AERE) jest notowana na giełdach: amsterdamskiej i wiedeńskiej. W swoim portfolio posiada 156 obiektów handlowych w Europie Środkowej i Wschodniej m.in. w Polsce, Republice Czeskiej, Słowacji i w Rosji. Łącznie na dzień 31 marca 2013 roku spółka dysponowała przestrzenią brutto przeznaczoną pod wynajem na poziomie 1 200 miliona mkw. W 2012 roku Atrium wygenerowało przychody brutto z najmu o wartości 193,5 milionów euro. Łączna wartość całego portfolio spółki (dane na 30 czerwca 2013r.) wynosi 2,2 mld.

Polska stanowi kluczowy obszar działań grupy AERE. Centra handlowe w naszym kraju stanowią 50,4 proc. (na dzień 28.08.2013r.) wartości portfolio całej spółki. Atrium Poland Real Estate Management zarządza 22 obiektami handlowymi w Polsce. Ich komercjalizacja utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie 97,4 proc. (dane na 30 czerwca 2013 r.), przed nabyciem Galerii Dominikańskiej.

Atrium Poland Real Estate Management wraz z grupą Atrium European Real Estate będą prezentować podczas tegorocznych targów MAPIC dwa projekty ze swojego polskiego portfolio – centra handlowe: Atrium Copernicus w Toruniu, którego otwarcie rozbudowywanej części planowane jest na ostatni kwartał 2014 roku i Atrium Felicity w Lublinie, które zostanie otwarte na początku 2014 roku.

Polskie projekty z portfolio Atrium Poland Real Estate Management będzie można obejrzeć na targach MAPIC na stoisku R30.33.

W czerwcu 2013 r. Atrium European Real Estate ogłosiło nabycie wrocławskiej Galerii Dominikańskiej za kwotę 151,7 miliona euro. Galeria Dominikańska to centrum handlowe klasy A z około 32,9 tys. mkw. powierzchni najmu brutto na trzech poziomach i 102 lokalami użytkowymi. W sierpniu br. spółka otrzymała pozytywną decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta odnośnie przejęcia obiektu i transakcja została sfinalizowana pod koniec sierpnia 2013 r.

Atrium Copernicus w Toruniu po rozbudowie będzie miało blisko 94 tys. mkw. powierzchni całkowitej (GBA), 47 tys. mkw. powierzchni handlowej (GLA), co oznacza, ze zostanie powiększone o 17 tys. mkw. i 55 dodatkowych sklepów. Zasięg oddziaływania obiektu to ponad 350 tys. mieszkańców, między innymi z sąsiadującej z centrum dzielnicy Rubinkowo, która wraz z osiedlem Na Skarpie tworzy największe skupisko ludności we wschodniej części miasta.

Wiosną br. rozpoczęły się prace związane z budową parkingu wielopoziomowego. Na początku września nowy, wielopoziomowy parking udostępniono dla klientów centrum. Oferuje on ponad 500 dodatkowych miejsc postojowych. Po rozbudowie do dyspozycji klientów Atrium Copernicus będzie ponad 1,4 tys. miejsc parkingowych.

Trwa rozbudowa części handlowej Atrium Copernicus. W trakcie rozbudowy centrum powiększy się o blisko 17 tys. mkw. powierzchni handlowej, na których znajdzie się 55 nowych sklepów i punktów usługowych. Zakończenie rozbudowy jest planowane na ostatni kwartał 2014.

Atrium Felicity w Lublinie będzie miało 164 tys. mkw. powierzchni całkowitej (GBA), 75 tys. mkw. powierzchni handlowej (GLA) i 120 sklepów i lokali usługowych. Zasięg oddziaływania centrum to ponad 470 tys. mieszkańców Lublina i okolicznych miejscowości. Planowane otwarcie początek 2014 roku.