Cinema City

Przez dziewięć miesięcy 2013 roku przychody ogółem Cinema City wzrosły o 8,3 proc. do 212,3 mln euro. Natomiast w III kwartale 2013 przychody ogółem wzrosły o 1,4 proc. do prawie 76 mln euro.

Wynik EBITDA spółki w pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 roku wzrósł o 14,3 proc. do 47,8 mln euro. W III kwartale 2013 wynik EBITDA spółki wyniósł 18,7 mln EUR (+6,3 proc. r/r). Zysk operacyjny (EBIT) za pierwsze dziewięć miesięcy 2013 roku wyniósł 24,9 milion, 28,6 proc. więcej w porównaniu do pierwszych dziewięciu miesięcy 2012 r. W III kwartale 2013 roku EBIT wzrósł o 10,3 proc. do 11,2 mln euro.

Zysk netto spółki przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wzrósł o 7,1 proc., do 16,5 mln euro w pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 roku.

– W pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 roku odnotowaliśmy wysokie przychody, wynik EBITDA i zysk netto i po raz kolejny poprawiliśmy wyniki generując wyższe marże. Kontynuujemy rozwój naszego biznesu otwierając nowe, notujące świetne wyniki, multipleksy w Sofii i w Cluj i pozostajemy wierni naszej zasadzie rozwoju firmy i jednoczesnego wspierania kultury chodzenia do kina – powiedział Moshe (Mooky) Greidinger, Dyrektor Generalny Cinema City International.

– Pracujemy nad nowymi projektami, aby dalej rozwijać spółkę włącznie z dużymi megapleksami, które powinny powtórzyć sukces naszego flagowego megapleksu Yes Planet Rishon LeZion w Izraelu. – dodał Moshe Greidinger.

W 2013 roku Cinema City otworzyła dwa kina: 14-ekranowy multipleks w Paradise Center Sofia, w Bulgarii (otwarty w marcu) i 8-ekranowy multipleks w Cluj, w Rumunii (umowa najmu na istniejące kino podpisana w maju). W 2013 roku spółka otworzyła cztery sale 4DX™: w Budapeszcie i w Sofii w marcu oraz w Warszawie i w Pradze w maju. Pod koniec września br. spółka zamknęła 8-ekranowy multipleks w Petah Tikva, w Izraelu. Cinema City od początku roku podpisała 6 umów najmu w sumie na 58 ekranów: cztery umowy dotyczą Polski (11 i 12 ekranów w Warszawie, 9 ekranów w Lublinie i 6 ekranów w Starogardzie Gdańskim), natomiast pozostałe dwie Rumunii (14 ekranów w Bukareszcie i 6 ekranów w Ploiesti).

Zdaniem Spółki IV kwartał powinien kontynuować pozytywny trend w wynikach spółki osiągniętych w pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 r., kiedy Cinema City zanotowała wyższe przychody, wynik EBITDA i zysk netto w porównaniu do tego samego okresu 2012 r.

Na działalność kinową w 2013 r. pozytywnie będą wpływać wyniki kin otwartych w 2012 r. 24-ekranowy megapleks Yes Planet w Rishon Lezion w Izraelu, otwarty w lipcu w 2012 r. zanotował wysoką liczbę sprzedanych biletów generując wysokie wyniki finansowe. Spółka planuje w IV kwartale otwarcie jednego kina w Rumunii.

W Mall of Rousse, od początku bieżącego roku spółka podpisała nowe umowy najmu z przedstawicielami znanych marek dotyczące sklepów w tym centrum handlowym: firmą New Yorker (odzież), Hipoland (zabawki) oraz Sport Depot (sklep sportowy)oraz prowadzi dalsze negocjacje umów z potencjalnymi najemcami.

W Polsce Zarząd rozważa realizację potencjalnych kolejnych etapów budowy parku rozrywki Park of Poland, prowadząc jednocześnie prace związane z przygotowaniem gruntów pod inwestycję.

Cinema City w dalszym ciągu rozwija swoją sieć kin. Łącznie Spółka posiada obecnie wiążące umowy na dodatkowe 36 lokalizacji (obejmujące około 380 ekranów), w tym 24 umowy z około 230 ekranami w Rumunii. Spółka jest w trakcie negocjacji kolejnych umów najmu w krajach swojej działalności i rozważa rozwój własnych dużych wolnostojących kin w wybranych lokalizacjach. W Izraelu Spółka kontynuuje prace budowlane swojego dużego, wolnostojącego kina w Jerozolimie.

W 2014 roku spółka planuje otworzyć między 70 a 80 ekranów w Izraelu, Polsce i Rumunii. Cinema City będzie również kontynuować analizować potencjalne kierunki ekspansji geograficznej, głównie w Europie Zachodniej, jak również będzie przeprowadzać analizy możliwości akwizycyjnych. Cinema City International jest największym operatorem kin w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Izraelu.

Spółka prowadzi 99 multipleksów z 966 ekranami, w 7 krajach (Polska, Czechy, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowacja i Izrael). Spółka posiada umowy dotyczące 36 przyszłych multipleksów, które będą mieć około 380 nowych ekranów. Dodatkowo, Cinema City jest aktywnie zaangażowana w reklamę związaną z działalnością kinową oraz w dystrybucję filmów. Grupa Cinema City zatrudnia ponad 4 tys. pracowników w 7 krajach.