Galeria Galardia
Galeria Galardia

20 listopada 2013 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Handlowego Galardia w Starachowicach. Wartość projektu to blisko 48 mln zł netto.

– W zasięgu 10 minut drogi od Centrum Galardia zamieszkuje 51 600 osób, a całkowity obszar oddziaływania obiektu obejmie 78 tys. mieszkańców. Galardię budujemy z myślą stworzenia unikalnego centrum handlowo-rozrywkowego, które będzie służyć mieszkańcom w najlepszy możliwy sposób, oferując szeroki wybór lokalnych i międzynarodowych marek nieobecnych dotąd w Starachowicach – mówi James Huckle z NBGI Private Equity.

– Galardia jest obecnie skomercjalizowana w 65 proc. Do tej pory sfinalizowane zostały umowy z Tesco jako głównym najemcą, siecią kin Helios, Media Expert, Rossmann i grupą LPP (Reserved, Mohito, Sinsay, Cropp i House). Oferta Centrum będzie zrównoważona i dostosowana do potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców Starachowic – podsumowuje Magdalena Kondeja, dyrektor ds. najmu w Balmain Asset Management.

– Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod Centrum Galardia symbolizuje przekroczenie kolejnego kamienia milowego projektu – zakończenie etapu robót ziemnych i rozpoczęcie głównej fazy budowy. Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele lokalnych władz, przedstawiciele inwestorów – firm NBGI Private Equity i Balmain Asset Management, naszej firmy oraz menedżera projektu firmy Arcadis/ EC Harris. Zakres robót obejmuje budowę obiektu handlowo-usługowego z parkingami oraz układem komunikacyjnym i infrastrukturą – mówi Andrzej Wrona, kierownik budowy Skanska.

– W ramach inwestycji wykonamy także rondo wraz z towarzyszącą infrastrukturą komunikacyjną, przebudujemy sieć kanalizacji sanitarnej oraz linii energetycznych średniego napięcia.

Centrum handlowe Galardia to jednokondygnacyjny obiekt o 12 m wysokości i powierzchni całkowitej wynoszącej niemal 22 tys. mkw. 6,2 tys. mkw. powierzchni najmu przeznaczone zostanie na hipermarket Tesco Extra, oprócz którego pojawi się tu również do 30 lokali handlowych. Galeria dysponować będzie 475 miejscami parkingowymi, placem zabaw dla dzieci oraz boiskiem sportowym wybudowanym w ramach rządowej inicjatywy Orlik.

Prace przy budowie rozpoczęto w czerwcu br. i do tej pory wykonano szereg prac związanych z organizacją terenu budowy: jego wygrodzenie, przygotowanie zaplecza i zorganizowanie zasilania w media.

– Kolejnym etapem było wytyczenie geodezyjne obiektów budowlanych oraz wyrównanie terenu. Obecnie mamy już wykonane stopy i ławy fundamentowe, w 85 proc. ściany murowane zewnętrzne obszaru Tesco i w 40 proc. ściany zewnętrzne na pozostałym obszarze. Ponadto zbudowaliśmy wszystkie słupy prefabrykowane i monolityczne i prawie ukończyliśmy (95 proc) konstrukcję stalową dachu w obszarze Tesco. W tym tygodniu rozpoczęły się prace związane z położeniem blachy na dachu. Cały teren został wzmocniony poprzez palowanie, wykonaliśmy też ok. 90 proc. nasypów budowlanych – dodaje Andrzej Wrona.

Data zakończenia prac została zaplanowana na wrzesień 2014 r.

Galardię buduje Joint venture dwóch firm – NBGI Private Equity i Balmain Asset Management.

NBGI Private Equity jest europejską firmą zajmującą się private equity i inwestycjami kapitałowymi, która powstała w 2000 roku. NBGI Private Equity zarządza aktualnie kapitałem o wartości około 900 mln euro rozlokowanym w różnych funduszach inwestycyjnych.

Założona w 2003 roku firma, Balmain Asset Management specjalizuje się w inwestowaniu, zarządzaniu aktywami, wynajmie oraz rozwoju centrów handlowych i obiektów komercyjnych. W Polsce firma rozpoczęła swoją działalność w 2004 roku, otwierając siedzibę w Warszawie. Dotychczas klienci Balmain powierzyli firmie w zarządzanie aktywa o łącznej wartości 235 mln euro. Zawiera się w tym ponad 1000 lokali handlowych na terenie 25 nieruchomości komercyjnych, odwiedzanych rocznie przez ponad 40 mln klientów.