Kwota transakcji to około 121 mln dol. amerykańskich

Według szacunków Instytutu Turystyki liczba zagranicznych turystów nocujących w Polsce w 2013 r. wzrosła do prawie 14,9 mln wobec 14,6 mln w 2012 r. Turyści doceniają Polskę za gościnność, atrakcje turystyczne i interesujące sklepy.

Jak wynika z badań większość z tych gości w rozliczeniach preferuje płatności bezgotówkowe, co ułatwia usługa DCC (ang. Dynamic Currency Conversion), która umożliwia dokonanie płatności kartą w walucie swojego kraju.

Usługa jest skierowana do osób posługujących się w Polsce zagranicznymi kartami płatniczymi, umożliwiając im płatność w walucie krajów, z których pochodzą. W ten sposób już w chwili dokonywania płatności dokładnie wiedzą, jaką kwotą zostanie obciążony ich rachunek, podczas gdy realizacja takiej transakcji bez trybu DCC obciążona jest ryzykiem zastosowania niekorzystnego dla posiadacza karty kursu przeliczeniowego, który nie jest mu znany w momencie dokonywania płatności. Terminal POS automatycznie rozpoznaje zagraniczne karty płatnicze oraz ich walutę. Usługa ta cieszy się coraz większą popularnością wśród sklepów i sieci handlowych.

– Obecnie usługa DCC cieszy się dużą popularnością wśród zagranicznych klientów odwiedzających nasze sklepy i stanowi 68,6 proc. realizowanych transakcji zagranicznych. Chwalą sobie wygodę jaką daje fakt, że od razu znają ostateczną kwotę we własnej walucie, jaką zostanie obciążony ich rachunek podczas transakcji. Dzięki temu mogą swobodnie dokonywać zakupów nie martwiąc się o niekorzystny przelicznik lub dodatkowe koszty. Cieszymy się, że udało nam się zaoferować rozwiązanie, które odpowiada  ich potrzebom i dodatkowo tworzy pozytywne wrażenie dotyczące naszego kraju – mówi Marek Stoiński, dyrektor finansowy Jysk Polska.

– Osoby przyjeżdżające do Polski z zagranicy, szczególnie mieszkańcy krajów Unii Europejskiej, przyzwyczajeni są do wspólnej waluty Euro, przez co często mają problem z korzystaniem z innych walut. Właśnie z myślą o takich osobach stworzona została usługa DCC. W miejscach, gdzie już udało nam się ją wprowadzić jest jedną z najchętniej wybieranych metod rozliczeń przez zagranicznych gości sklepów. Aktualnie oferujemy 16 walut do realizacji transakcji w trybie DCC – mówi Janusz Diemko, prezes First Data Polska.

Usługa DCC nie zawiera żadnych dodatkowych opłat za przeliczenie waluty ani za użycie karty, a kwota wynikająca z przewalutowania w terminalu jest gwarantowaną kwotą obciążenia rachunku karty. Transakcje realizowane są po kursie z danego dnia, który jest aktualizowany przez terminal raz dziennie, przy czym sama transakcja nie trwa dłużej niż zwykła transakcja płatnicza.

Usługę DCC na polskim rynku oferuje firma First Data Polska, która już od stycznia 2008 roku oferuje ją w punktach handlowo-usługowych. Aktualnie z usługi najchętniej korzystają klienci stacji benzynowych oraz sklepów.

Dzięki wdrożeniu DCC sieci handlowe mogą zyskać większy przychód gdyż sklep otrzymuje marżę z tytułu przewalutowania transakcji. Co ważne, rozliczenie odbywa się w złotówkach. Ponadto klient ma pewność rozliczenia, zna ostateczną kwotę, jaką zostanie obciążony jego rachunek, nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów za przeliczenie transakcji i użycie karty, a zastosowany kurs jest zazwyczaj korzystniejszy od kursu stosowanego przez kantor lub bank.