Krzysztof Bocianowski, Head of Asset Management CBRE Global Investors Poland
Krzysztof Bocianowski, Head of Asset Management CBRE Global Investors Poland

– Stare obiekty handlowe wymagają nie tylko inwestycji w technikę, utrzymanie budynku, ale również inwestycji w odświeżenie konceptów. Dostosowanie się do konkurencji, przejście z jednej technologii do drugiej np. oświetlenia. Są centra handlowe z dobrą lokalizacją, gdzie przez inwestycje w rozbudowę można osiągnąć dobry zwrot dla wszystkich. Jednak takich miejsc jest coraz mniej – powiedział w rozmowie z portalem Retailnet Krzysztof Bocianowski, Head of Asset Management CBRE Global Investors Poland

– Główna grupa funduszy inwestycyjnych kupuje gotowe projekty handlowe, które nie wymagają developmentu. Polska nadal jest bardzo dobrze postrzegana pod względem lokowania kapitału. Oczywiście obecna sytuacja będzie trwała jakiś czas. Jeśli na rynku jest mała podaż, a ogromny popyt, to ceny nieruchomości będą wzrastać. Natomiast jeśli potencjalny zwrot dla inwestorów będzie coraz mniejszy, to kraj przestanie być interesujący. Fundusze inwestycyjne są w chwili obecnej głównie zainteresowane tylko projektami „core”, czyli najlepszymi centrami handlowymi, które położone są w największych miastach – dodał Krzysztof Bocianowski.

Obecnie spółka CBRE Global Investors prowadzi rozbudowę Centrum Handlowego Ogrody w Elblągu, którego zakończenie planowane jest na rok 2014. Po rozbudowie projekt będzie miał ponad 41 tys. mkw. powierzchni najmu, czyli o 24 tys. mkw. więcej.

Centrum Handlowe Ogrody to pierwszy powstały w 2002 roku kompleks handlowo-usługowy w Elblągu skupiający pod jednym dachem duży hipermarket Carrefour oraz galerię sklepów. Centrum jest zlokalizowane przy ul. Pułkownika Dąbka.