mobile_pay

Aplikacja mobilna PayU na iPhone’a i Android udostępniona została  na m.allegro i w kilku tysiącach sklepów internetowych. Dzięki niej można teraz nie tylko wyszukać i kupić produkt, ale również w prosty sposób za niego zapłacić.

Kupowanie za pomocą smartfonów to naturalny kierunek rozwoju zakupów internetowych. Polska jest jednak na początku drogi prowadzącej do prawdziwego m-commerce, bo nawet jeśli sklep posiada stronę mobilną, to płatność zazwyczaj przebiega w tradycyjny internetowy sposób. Aplikacja PayU ma być odpowiedzią na niedogodności związane z zakupami mobilnymi.

„E-commerce dorobił się już pewnych standardów obsługi płatności. Przyszłością handlu internetowego jest jednak umożliwienie dokonywania takich zakupów również przez telefon. Dlatego właśnie stworzyliśmy aplikację PayU, która umożliwia wykonanie łatwej płatności na kilkucalowym ekranie telefonu za pomocą środków zgromadzonych na karcie płatniczej.” – mówi Wojciech Czajkowski, dyrektor zarządzający PayU SA. „Naszym kolejnym krokiem będzie modyfikacja najpopularniejszej obecnie metody płatności w internecie, czyli e-przelewów (tzw. pay by linków), pod kątem ich zastosowania także w m-commerce.” – dodaje.

Aplikacja PayU jest dostępna dla iPhone’ów z systemem iOS od v.5.0 oraz telefonów z systemem Android od v. 2.3. Wkrótce zostanie przygotowana także aplikacja dla posiadaczy telefonów z Windows Phone. Aby płacić mobilnie za zakupy na Allegro należy skorzystać ze strony m.allegro.pl. W przypadku zakupów w sklepach internetowych jest podobnie – wystarczy z poziomu telefonu wejść na stronę sklepu (zwykłą bądź lekką) i tam, po dokonaniu zakupu, wybrać płatność kontem PayU. Warto zaznaczyć, że kupujący, który skorzysta z płatności mobilnych PayU nie ponosi w związku z tym żadnych opłat.

Płatność za pomocą aplikacji mobilnej PayU sprowadza się do kilku prostych kroków. Podczas dokonywania zakupów przez telefon, po wskazaniu konta PayU jako sposobu płatności na stronie m.allegro.pl lub stronie sklepu internetowego, pojawia się ekran z możliwością wyboru płatności poprzez aplikację PayU lub stronę  konta PayU. Aby uruchomić aplikację należy wpisać 4-cyfrowy kod PIN. Jeśli użytkownik ma zapisaną kartę w swoim koncie PayU nie musi już nawet podawać jej numeru ani daty ważności. Dzięki możliwości zapisania karty udało się więc wyeliminować zbędne czynności i płatność w aplikacji PayU została skrócona do jednego kliknięcia.

Do korzystania z aplikacji konieczne jest posiadanie konta PayU. Można je założyć w samej aplikacji lub na stronie internetowej PayU. Następnie należy zapisać w koncie kartę płatniczą (debetową z funkcją płatności w Internecie lub kredytową). Wystarczy wpisać jej numer i datę ważności. Po wybraniu karty debetowej pieniądze potrzebne do zapłacenia za zakupy zostaną pobrane z osobistego rachunku bankowego, w przypadku karty kredytowej kwota do zapłaty obciąży rachunek karty.

Zapisanie karty w koncie PayU jest konieczne z tego względu, że nie jest ono rachunkiem przedpłaconym, ani elektroniczną skarbonką. Po zapisaniu karty w koncie PayU kolejne transakcje można wykonywać bez wpisywania jej numeru czy daty ważności. Czasami tylko, dla bezpieczeństwa transakcji, aplikacja w trakcie płatności może poprosić o podanie kodu CVV2/CVC2.

Za pośrednictwem aplikacji PayU można płacić za zakupy na m.allegro i w sklepach internetowych. Poza tym, aplikacja daje także możliwość łatwego doładowania konta w telefonie na kartę. Numer telefonu, który chcemy zasilić można wybrać z listy kontaktów lub wpisać ręcznie.

Co ważne, PayU nie wymaga żadnych prac implementacyjnych po stronie sklepu, lecz automatycznie udostępnia korzystanie z płatności mobilnych we wszystkich serwisach, które umożliwiają już płatności kontem PayU. Takich sklepów jest już łącznie kilka tysięcy.