CH Bory Mall w Bratysławie (Słowacja)

W 2014 roku w Europie zostanie  otwartych 171 nowych centrów handlowych i 65 rozbudowanych obiektów, które dostarczą na rynek około 6,2 mln mkw. powierzchni GLA. Natomiast w Europie Środkowej deweloperzy planują w przyszłym roku oddać do użytku 30 nowych obiektów. Łącznie z rozbudowami nowa podaż w regionie w 2014 roku może wynieść około 760 tys. mkw. – wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield, dotyczącego rozwoju centrów handlowych w Europie (European Shopping Centre Development)

– W Czechach realizowanych jest obecnie kilka projektów centrów handlowych, a na przyszły rok zaplanowano otwarcie między innymi obiektu Quadrio firmy CPI o powierzchni 8 tys. mkw. w Pradze oraz regionalnego centrum OC Kladno firmy Crestyl o powierzchni 26 tys. mkw. w miejscowości Kladno – powiedział Michal Sotak, dyrektor działu badań w firmie Cushman & Wakefield w Czechach i na Słowacji.

– Największym obiektem, który zostanie otwarty na Słowacji w przyszłym roku, będzie centrum handlowe Bory Mall o powierzchni 55 tys. mkw. Będzie to główny obiekt handlowy w zachodniej części Bratysławy. W budowie są także regionalne centra handlowe City Arena Trnava i Forum Poprad, które staną się najważniejszymi inwestycjami handlowymi w Trnawie i Popradzie – powiedział Matus Furman, dyrektor działu powierzchni handlowych firmy Cushman & Wakefield na Słowacji.

W 2014 roku nie powstanie żadne nowe centrum handlowe na Węgrzech. Przygotowywane obecnie trzy obiekty zostaną oddane do użytku najwcześniej w latach 2015/16. Obejmują one: Centrum Handlowe Mundo o powierzchni 39 tys. mkw. GLA firmy Echo Investment, Etele Square o powierzchni 40 tys. mkw. GLA realizowane przez Futureal oraz projekt firmy ECE, który dostarczy 50 tys. mkw. powierzchni GLA.