Zakupy online
Zakupy online

Z dniem 13 grudnia 2013 upłynął termin uchwalenia i ogłoszenia w państwach członkowskich UE nowych przepisów o prawach konsumentów. Bardzo znaczące zmiany dotyczą sektora sprzedaży e-commerce. W związku ze zmianami kupującym przysługiwał będzie dłuższy termin odstąpienia od zakupu i zwrotu towaru

Unijna dyrektywa została przyjęta w październiku 2011 roku. Ma ona na celu ujednolicenie praw konsumentów we wszystkich państwach UE. Zmiany dotyczą głównie sprzedaży w sklepach internetowych.

Nowe regulacje mają wejść w życie za sześć miesięcy, z dniem 13 czerwca 2014 roku. Do tego czasu przedsiębiorcy muszą zmienić zarówno swoje systemy, jak i regulaminy swoich sklepów, co dla niektórych sprzedawców może być dość skomplikowane.

– Opóźnienie wdrożenia dyrektywy unijnej dotyczącej e-handlu w Polsce nie jest jeszcze powodem do dużego niepokoju. Dotychczas zaledwie cztery kraje zdołały dopełnić obowiązku w terminie – Niemcy, Grecja, Litwa oraz Cypr. Termin wejścia w życie ustawy adaptującej dyrektywę jest i tak jednakowy w każdym kraju, tj. 13 czerwca 2014 roku, i nie będzie zagrożony – mówi dla Retailnet Grzegorz Wójcik, członek zarządu Izby Gospodarki Elektronicznej.

– Według nieoficjalnych informacji dopiero w styczniu Unia Europejska zacznie rozliczać członków z nałożonego obowiązku ujednolicenia przepisów. Niedopełnienie formalności w terminie może skutkować nałożeniem sankcji finansowych na państwo. Na razie dla e-przedsiębiorców opóźnienie oznacza jedynie, że powinni uzbroić się w cierpliwość i spokojnie czekać na zakończenie procesu oraz ostateczne brzmienie ustawy – dodaje.

Na dzień dzisiejszy przepisy unijne nakazują właścicielom firm umożliwienie konsumentom odstąpienie od umowy i zwrot towaru w co najmniej 7-dniowym terminie. Polskie prawo jest nieco bardziej korzystne dla konsumenta, ponieważ daje aż 10 dni na decyzję. Po wprowadzeniu nowych regulacji w całej Unii obowiązywał będzie termin 14-dniowy. Nowe przepisy wprowadzają dodatkowe udogodnienie dla konsumentów: w przypadku odstąpienia od umowy sprzedający będzie zobowiązany do zwrotu całej kwoty transakcji, łącznie z kosztami wysyłki.

Jeśli przedsiębiorcy nie spełnią obowiązku informacyjnego i nie podadzą wszystkich danych o kupowanym produkcie, termin na odstąpienie od zakupu wydłuży się do 12 miesięcy.