Zakupy u jubilera, fot. Shutterstock

Na szybko i w biegu – tak coraz częściej robimy zakupy świąteczne. W tym roku aż 64 proc. Polaków planuje zrobić zakupy dopiero w tygodniu poprzedzającym święta. Na ostatni moment zostawimy zakupy dekoracji, jedzenia i prezentów. Na te ostatnie w tym roku większość Polaków planuje przeznaczyć nie więcej niż 100 zł na osobę – taką kwotę deklaruje 39 proc. z nas; w budżecie 50 zł chciałoby się zmieścić 32 proc. Polaków. Tylko 3 proc. wyda więcej niż 500 zł. Hitem prezentowym 2014 roku są książki – znajdą się pod prawie co drugą choinką – wynika z sondy zakupowej Silesia City Center.

Święta last minute to coraz częstszy scenariusz w polskich domach. Według badania katowickiego centrum handlowego zamiast zakupowego luzu, wybieramy stanie w kolejkach. Na ostatni moment zostawiamy zakup choinki, prezentów, a nawet karpia. Ponad połowa z nas planuje zrobić zakupy dopiero w tygodniu poprzedzającym święta (64 proc.). Natomiast co czwarty Polak (23 proc.) jest przekonany o tym, że nie ominą go zakupy dzień przed Wigilią, a nawet w samą Wigilię. Gorąco zapowiada się także weekend poprzedzający święta.

– Zakupy na ostatni moment to już domena Polaków. Co roku coraz więcej z nas odkłada je na drugą połowę grudnia, co wyraźnie widać chociażby w statystkach odwiedzin centrów handlowych. Dla galerii ostatni tydzień oznacza nawet dwa razy więcej klientów. Ten rok pod tym względem w niczym nie będzie różnił się od lat ubiegłych – mówi Ewa Marcinek, dyrektor Silesia City Center.

Szybkie kupowanie nie oznacza jednak szybkich i nieprzemyślanych decyzji. Aż 71 proc. z nas na zakupy świąteczne wybierze się z kartką w ręku i dokładnie obmyślonym planem. Podobnie będzie z budżetem – ten zaplanowany ma blisko 80 proc. Polaków – wynika z sondy Silesia City Center.

– Chociaż wpadamy w szał zakupów, to nie dajemy mu się ponieść i skrupulatnie liczymy każdą złotówkę. Taką tendencję obserwujemy już od kilku lat. Polacy bardzo rozsądnie podchodzą do wydatków świątecznych, mając z góry zaplanowany budżet. Wielu finansuje także święta oraz zakup prezentów z kredytów, dodatkowo licząc się z każdą wydaną złotówką, nawet jeśli są to święta last minute i ponoszą nas promocje – mówi Marcinek.

Ile więc wydamy w tym roku na święta? Jak obliczyła firma doradcza Deloitte, tegoroczne święta będą nas kosztować średnio 1126 zł. Nie oznacza to jednak, że ominą nas prezenty. Te planuje w tym roku kupić aż 96 proc. zapytanych w sondzie Silesia City Center.

Najczęściej pod choinką znajdziemy książki – kupi je 42 proc. z nas. Chętnie także sprezentujemy bliskim kosmetyki i perfumy (37 proc.) oraz słodycze (31 proc.). W top 10 prezentów znajdą się także: biżuteria, płyty CD i gry komputerowe, sprzęt elektroniczny i telefony, pieniądze, ubrania oraz akcesoria (np. portfele, torebki, etui na iPady).

Do wydatków podejdziemy jednak ekonomicznie. 39 proc. nas kupi prezent do 100 zł, 32 proc. będzie starało zmieścić się w budżecie 50 zł. Prezent do 200 zł kupi co czwarty z nas. Aż 71 proc. Polaków będzie szukało prezentów na specjalnych świątecznych promocjach – podaje Silesia City Center.