Galeria w Rosji, fot. Shutterstock

Według firmy Cushman & Wakefield nowe centra handlowe wybudowane w Rosji w pierwszym półroczu 2013 roku dostarczyły ok. 81 proc. łącznej podaży, która wyniosła 456 200 mkw. W tym okresie ukończono dziewięć nowych obiektów i dwa rozbudowano – łączna powierzchnia wynosi 88 420 mkw. Podobny trend odnotowano także w Turcji, gdzie na rynek trafiło osiem nowych centrów handlowych i dwa rozbudowane. Na te dwa kraje przypadła prawie połowa nowej podaży powierzchni w centrach handlowych Europy w pierwszej połowie 2013 roku

Z raportu firmy doradczej wynika, że w Wielkiej Brytanii odnotowano wzrost aktywności deweloperskiej w pierwszym półroczu 2013 roku w porównaniu z rekordowo niską podażą w 2012 roku, gdy powstało niecałe 37 tys. mkw. powierzchni, najmniej od ponad 52 lat. W ramach zrealizowanych projektów ukończono siedem nowych obiektów i cztery niewielkie rozbudowy istniejących centrów handlowych.

Według C&W udział procentowy w łącznej podaży powierzchni oddanej do użytku w ramach rozbudowywanych obiektów był dość podobny w Europie Zachodniej i Środkowo-Wschodniej, ale w przyszłości struktura podaży może się zmienić. W przeciwieństwie do innych krajów Europy, w których będzie realizowanych więcej nowych projektów, na rynkach zachodnioeuropejskich aktywność deweloperska ma koncentrować się wokół rozbudowy kilku obiektów.