Fot. Shutterstock

Plaza Centers N.V. sprzedaje swoje udziały w projekcie handlowym Uj Udavar Shopping Center na Węgrzech. Firma Plaza Centers poinformowała, że spółka zależna od niej w 70 proc. osiągnęła porozumienie w sprawie sprzedaży 50 proc. swoich udziałów w centrum handlowym Uj Udvar w Budapeszcie. Kolejne 50 proc. sprzedał partner joint venture firmy. Dochód ze sprzedaży udziałów szacowany jest na kwotę 2,35 mln euro

Jak twierdzi Ran Shtarkman, President and CEO Plaza Centers N.V, Uj Udvar jest efektywnym centrum handlowym, ale wymaga modernizacji, która przyczyni się do wyraźnego wzrostu poziomu dochodów tego obiektu oraz zwiększy wartość samego obiektu udziałowcom. Dlatego, w kontekście braku ogólnie dostępnych funduszy na rozwój tego projektu i trwający proces restrukturyzacji w firmie, Plaza Centers zdecydowała się sprzedać swoje udziały, by uniknąć pokrywania dodatkowych kosztów związanych z modernizacją.

Według President and CEO Plaza Centers pozbycie się udziałów węgierskiego centrum handlowego jest zgodne ze strategią Plaza Centers, której działalność koncentruje się na zarządzaniu obiektami przynoszącymi największy zysk dla firmy.

Uj Udavar Shopping Center znajduje się w Budapeszcie. Obiekt został wybudowany w 1998 roku i jest jednym z pierwszych centrów handlowych wybudowanych w tym mieście. Uj Udavar na powierzchni 12 tys. mkw. oferuje duży wybór sklepów odzieżowych, aptekę, kawiarnie, supermarket oraz plac zabaw. Klienci mają do swojej dyspozycji 456 miejsc parkingowych.

W listopadzie 2013 roku Plaza Centers poinformowała o złożeniu wniosku o postępowanie naprawcze w Sądzie Rejonowym w Amsterdamie w Holandii i przedstawiła plan restrukturyzacji. Spółka ma możliwość restrukturyzacji długów za zgodą większości swoich wierzycieli. W trakcie całego procesu restrukturyzacji spółka zamierza jak dotychczas kontynuować swoją działalność. Zarząd Plaza Centers oczekuje, że proces restrukturyzacji zakończy się w terminie sześciu miesięcy. Po realizacji planu spółka będzie w stanie spłacić swoich wierzycieli w całości i zabezpieczyć rentowność swej działalności na przyszłość.