online_pay

Spółka eCard prowadzi pilotażowe wdrożenie portfela elektronicznego V.me by Visa, który uprości proces finalizowania transakcji online. Celem jest, aby cały proces sprowadził się do jednego kliknięcia. Na razie z usługi korzystać będą klienci ING Banku Śląskiego.

Polska jest jednym z czterech rynków europejskich, na których Visa wprowadza portfel elektroniczny. Będą mogli z niego korzystać również Hiszpanie, Francuzi i Brytyjczycy. „Udział kart w transakcjach online w Polsce jest jeszcze niewielki. W Europie wynosi on ok 20%, u nas zaś 5%. Jednym z czynników, które zniechęcają Polaków do płacenia kartą online jest niechęć do wypełniania formularzy i obawa przed podawaniem swojego numeru karty sklepom internetowym.” – tłumaczy Jakub Kiwior, dyrektor Visa w Europie. Portfel elektroniczny ma pomóc rozwiązać ten problem. Klient wpisze swoje dane w banku, czyli instytucji, do której ma zaufanie. System zapamięta szczegóły niezbędne do realizacji transakcji, potem wystarczy już tylko zalogować się na stronie sprzedawcy internetowego. Kolejnym czynnikiem, który powinien zachęcić do płacenia online za pomocą kart jest planowane obniżenie stawki interchange. Dzięki ustawowym regulacjom od 1 lipca będzie ona wynosiła nie więcej niż 0,5% wartości transakcji.

Obecnie kończy się faza testowa portfela elektronicznego, w której biorą udział pracownicy banku. Mogą oni płacić jednym kliknięciem na platformie Merlin.pl, w internetowych delikatesach Prażynka.pl, oraz w serwisie doładowywania telefonów komórkowych Doładowywacz.pl, a także ci, którzy na stronie internetowej Polskiej Akcji Humanitarnej.

Wprowadzenie portfela elektronicznego to dobra wiadomość dla sklepów internetowych. Jak twierdzi Ireneusz Kazimierczyk, prezes zarządu Merlin.pl, 50% klientów, którzy opuszczają koszyk, czynią tak ponieważ proces płatności jest zbyt skomplikowany i wymaga wpisywania licznych danych, podawania numeru kart. Zniechęcony klient rezygnuje z zakupu. „Celem jest sprowadzenie płatności do jednego kliknięcia. Jest to już standardem na świecie, w Polsce taka usługa ma szansę wpłynąć na szybszy rozwój e-commerce” – mówi Ireneusz Kazimierczyk. „Polski rynek jest atrakcyjny i szybko rośnie, jednak w porównaniu z innymi krajami Europy, jest jeszcze niewielki. Jego wartość szacuje się na 26-30 mld zł. Aby się rozwijać, musimy uprościć proces zakupów i zwiększyć zaufanie klienta. Polski rynek jest „bazarowy”, czyli rozdrobniony. Mamy obecnie ok 12 tysięcy sklepów internetowych, z których większość nie jest rozpoznawalna. Zaufanie do małych sklepów jest niskie, a na jego poprawę może wpłynąć właśnie wprowadzenie portfela wirtualnego, ponieważ dane udostępniane są bankowi, a nie sprzedawcy.” – dodaje.

Do końca roku V.Me by Visa planuje rozpocząć współpracę z bankami, które wydają 50% kart. Jest już zainteresowanie – kolejka certyfikacyjna jest długa. Z systemu będą mogli korzystać detaliści, którzy przejdą certyfikację technologiczną i dokonają zmian w systemach. W Polsce spółka eCard, która zapoczątkowała udostępnianie e-sklepom przyjmowania płatności dokonywanych portfelem V.me by Visa, przewiduje, że liczba sklepów akceptujących takie transakcje zwiększy się w najbliższych tygodniach do kilkudziesięciu. Spółka chce do końca tego roku udostępnić usługę V.me by Visa wszystkim swoim klientom obsługującym handel internetowy.

„Dla eCard, jednego z największych agentów rozliczających e-płatności w Polsce, naturalną konsekwencją rozwoju jest zaoferowanie obsługiwanym przez nas akceptantom usługi V.me by Visa, która ułatwia dokonywanie i przyjmowanie transakcji kartami, zwiększając wolumen skutecznie zrealizowanych płatności kartą za zakupy w e-sklepach” – stwierdziła Ewa Bereśniewicz-Kozłowska, prezes spółki eCard.

Do portfela elektronicznego V.me by Visa można „włożyć” dowolne karty (debetowe, kredytowe, przedpłacone oraz obciążeniowe), wydawane przez dowolne polskie i europejskie banki. V.me by Visa jest usługą dostępną z poziomu każdego urządzenia – także mobilnego – z dostępem do internetu i wyposażonego w przeglądarkę internetową. Portfel jest chroniony wielowarstwowym systemem zabezpieczeń, w tym również usługą Verified by Visa, która wykorzystuje technologię 3D-Secure, czy dedykowanym, antyfraudowym systemem behawioralnym Visa.